Parkovací asistent od BMW sa v podzemných garážach nestratí

BMW ohlásila novinku v oblasti automatického parkovania, ktorú hodlá predstaviť v januári na výstave a technologickej šou CES 2015. Firma tiež plánuje odhaliť svoj 360-stupňový systém na ochranu pred kolíziami, informoval portál Geeky Gadgets.

Pozrite si: BMW – projekt UR:BAN má zmeniť jazdu v meste

Nový automatický parkovací asistent od BMW bude schopný bez prítomnosti vodiča zaparkovať vozidlo na viacpodlažných parkoviskách. Na výstave CES 2015, ktorá sa bude konať o tri týždne v americkom Las Vegas, bude novú funkciu firma prezentovať na vozidle  BMW i3.

bmw_active_asisst2

Plne automatizovaný parkovací asistent BMW i3 s diaľkovou obsluhou vozidla kombinuje informácie zo štyroch laserových skenerov s miestnym digitálnym plánom budovy, čo bude najčastejšie viacposchodové parkovisko. V prípade, že vodič používa na aktiváciu automatického parkovacieho asistenta SmartWatch, systém riadenia vozidla prejde samostatne cez poschodia, pričom vodič môže vystúpiť napríklad pri východe z parkoviska.

Tip: BMW vyrieši nabíjanie elektromobilov v mestách

BMW sa vývoju automatických systémov riadenia vozidla venuje už dlhšie. V októbri 2009 spoločnosť BMW demonštrovala ukážku automatizovanej jazdy po severnej dráhe Nürburgringu – jednej z najťažších závodných dráh na svete.

V polovici roka 2011 skúšobné vozidlo BMW prešlo po diaľnici A9 z Mníchova do Norimbergu bez akýchkoľvek zásahov vodiča. Odvtedy vývoj autonómneho riadenia úspešne napreduje. Špecialisti z BMW doteraz najazdili asi 20 000 testovacích kilometrov na vozidle vybavenom senzorovými systémami, LIDAR-om, radarom, ultrazvukom a kamerovým záznamom na všetkých stranách.

Od januára 2013 BMW Group spolupracuje s medzinárodnou dodávateľskou firmou automobilových komponentov Continental (jeden zo závodov Continental je aj vo Zvolene), aby spoločne posunuli vývoj automatických asistenčných systémov dopredu.

bmw_active_asisst1

Vývoju autonómnych vozidiel sa venuje množstvo renomovaných automobiliek vo svete a okrem nich aj spoločnosti, ktorých hlavným biznisom nie je výroba automobilov (napríklad Google). Experti sa zhodujú, že po roku 2020 sa na trhu objaví množstvo vozidiel, ktoré budú schopné samostatnej jazdy minimálni na diaľniciach a budú vedieť samé parkovať.

Foto: BMW, Geeky Gadgets

Komentáre k článku