Panasonic zaistí konektivitu pre elektrický Harley-Davidson LiveWire

S cenou štartujúcou na úrovni 29 799 USD sa elektrický motocykel Harley-Davidson LiveWire vyrovná aj lepšiemu automobilu strednej triedy a takmer konkuruje najlacnejšej verzii elektromobilu Tesla Model 3.

Pozrite siTesla spustila predaj Modelu 3 v Európe, poznáme oficiálne ceny!

Tá má stáť v základnej výbave od 35 000 USD, no v Európe ju výrobca zatiaľ neponúka. Nakoniec, zatiaľ nekúpite ani LiveWire, ktorý sa na americkom trhu má objaviť až v auguste 2019. Výrobca už ale prijíma predobjednávky.

Harley-Davidson prvé „informačné balóniky“ o elektrickej motorke vypustil už v roku 2014 a viac detailov sprístupnil v lete 2018.

Tichší ako srdce?

Na tohtoročnom veľtrhu CES 2019 v Las Vegas Harley-Davidson nakoniec predstavil finálnu verziu LiveWire. Stručne si pripomeňme základné parametre tohto predátora. Vďaka elektropohonu, ktorý, narozdiel od spaľovacieho motora, umožňuje vyvinúť maximálny výkon a krútiaci moment prakticky od začiatku, dokáže zrýchliť z 0 na 60 míľ/hod (96,6 km/hod) za 3,5 sekundy.

Elektrický pohon bude, pochopiteľne, oproti benzínovému extrémne tichý, čo výrobca charakterizuje sloganom: „Najhlasnejší zvuk, ktorý začujete, bude tlkot vášho srdca.“

Pozrite siElektrický Harley-Davidson príde už budúci rok

Kombinovaný dojazd motorky však nebude zvlášť oslnivý – má dosiahnuť 177 km na jedno nabitie. Kapacitu batérie výrobca zatiaľ neuviedol a nie je ani jasné, či bude k dispozícii viacero verzií.

Na tlačovej konferencii na CES 2019 sa na predstavení nového motocyklu LiveWire popri Harley-Davidson zúčastnil aj Panasonic, ktorý zaisťuje pre motorku telematickú výbavu a konektivitu. Harley-Davidson LiveWire má byť prvým motocyklom prepojeným on-line pomocou mobilného internetu 4G.

Skontrolujete ho smartfónom

Panasonic Automotive spája jazdcov s motorkou prostredníctvom mobilného pripojenia k jednotke TCU (telematics control unit) využívajúcej službu OneConnect od Panasonicu. V TCU je integrovaná eSIM, ktorá umožní pripojenie cez siete 3G a 4G. Mobilné dátové pripojenie vo viac ako 50-tich krajinách zaistí Cubic Telecom so sídlom v Dubline.

ZDROJ | Harley-Davidson

Služba OneConnect dopĺňa najnovšiu verziu aplikácie Harley-Davidson a novej služby Harley-Davidson Connect (H-D Connect) . Tieto technológie budú spájať jazdcov LiveWire s ich motocyklom prostredníctvom smartfónu a poskytovať viacero funkcií.

Pozrite siCurtiss Zeus – elektrické motorky ako zo sci-fi filmu

Patrí k nim monitoring stavu motocykla, zabezpečovacie upozornenia, lokalizácia motocykla a servisné upozornenia a notifikácie. Informácie dostupné cez H-D Connect zahŕňajú napríklad úroveň nabitia batérie, dostupný dojazd a stav nabíjania.

To umožňuje jazdcovi diaľkovo kontrolovať stav motocykla z akéhokoľvek miesta, kde má k dispozícii pokrytie mobilným signálom. V aplikácii H-D je tiež integrované vyhľadávanie nabíjacích staníc.

ZDROJ | Harley-Davidson

Aplikácia okrem toho signalizuje polohu zaparkovaného LiveWire a upozorní, ak by s motorkou niekto manipuloval, alebo sa ju pokúšal premiestniť, či odcudziť. Ako sme už uviedli, Harley-Davidson plánuje komerčnú dostupnosť LiveWire od augusta 2019, ale v kategórii elektrických jednostopých vozidiel to nebude jediný model tejto značky.

Harley-Davidson chce do roku 2022 ponúknuť celé portfólio ľahších, menších a cenovo dostupnejších elektrických motocyklov.

ZdrojPanasonic

Komentáre k článku