Panasonic vyvinul flexibilné Li-ion batérie

ZDROJ | Fortune

Panasonic je jedným z lídrov vo výrobe Li-ion batérií, ktoré dodáva do prenosných zariadení, aj do elektromobilov Tesla. Intenzívne sa venuje aj ich vývoju. Najnovším výsledkom výskumu sú pružné Li-ion batérie, ktoré chce Panasonic prezentovať na výstave CEATEC JAPAN 2016 od 4. do 7. októbra.

Pozrite siSú batérie v mobiloch potenciálnou bombou?

Batérie sú hrubé len 0,55mm a dajú sa ohýbať a dokonca aj skrútiť o 25 stupňov. Dôležité je, že pritom nemajú problém so stratou kapacity a, na rozdiel od súčasných Li-ion batérií, ani s bezpečnosťou.

Výrobca na nové batérie registruje 25 japonských a 15 zahraničných patentov.

panasonic-baterie
ZDROJ | Panasonic

Batérie nájdu uplatnenie v rôznych smart-kartách, inteligentných odevoch, senzoroch pripojených na telo a v nositeľných zariadeniach. Na napájanie mobilov, ani notebookov určené nie sú, aj vďaka svojej nízkej kapacite.

Pozrite siIoT – Internet vecí nie je vôbec od veci

Tá sa pohybuje od 17,5 mAh u najmenšieho typu, až po 60 mAh u najväčších batérií, pričom ich hmotnosť je len 0,7 g, resp.1,9 g. Okrem smart-kariet sú však takéto batérie ideálne pre internet vecí. IoT senzory sú totiž vyvíjané pre extrémne nízky odber, ale kritickým parametrom budú často práve malé rozmery.

panasonic-baterie2
ZDROJ | Panasonic

Pre porovnanie, batérie dnešných smartfónov mávajú bežne okolo 2000 mAh, aj viac. Nové batérie si však zachovali počas testov pozostávajúcich z 1000 nabíjacích cyklov, nasledujúcich 1000x ohýbaním, alebo 1000x krútením, stále 80% pôvodnej kapacity. Toto Li-ion, či Li-pol batérie súčasných smartfónov nedokážu.

panasonic-baterie-testy
Zmena kapacity batérií počas testovania 1000x ohyb a 1000x krútenie.

Vplyv samotného ohýbania, či krútenia na kapacitu batérií je zanedbateľný a predstavuje maximálne 1%. Prvé vzorky nových batérií majú byť dostupné na konci októbra, ale Panasonic avizuje, že vývoj bude pokračovať ďalej, aj počas masovej produkcie.

 

ZdrojPanasonic

Komentáre k článku