Panasonic VIERA CR850 – prvá krivá telka s OS Firefox a novým panelom

Panasonic VIERA CR850

Po tom, čo Panasonic počas výstavy CES 2015 predstavil nové Ultra HD modely dnes prichádza s absolútnou novinkou vo svojom portfóliu. Ako jedna z posledných spoločností predstavuje svoju prvú zakrivenú Ultra HD TV. Panasonic VIERA CR850 vychádza z top modelu CX850. Aj novinka tak ponúkne úplne nový a energeticky nenáročný 1 600 Hz Ultra HD panel Wide Colour Phosphor.

RECENZIAPanasonic TX-55CX750E s Ultra HD a Firefox OS

Ten je vybavený Local Dimming Pro technológiou adaptívneho podsvietenia pre kvalitné podanie čiernej farby, lepší dynamický rozsah a plynulé tonálne prechody. O kvalitné podanie obrazu sa postará 4-jadrový procesor Panasonic Quad-Core Pro s technológiou 4K Studio Master. Ten má na starosti aj upscalling HD alebo Full HD obrazu do Ultra HD rozlíšenia.

Novinka disponuje aj novou technológiou 4K Pro. Ide o kombináciu procesora a panelov Wide Colour Phosphor, ktoré pokrývajú až 98% farebného priestoru podľa štandardu Digital Cinema Initiative (DCI). Vďaka technológii Accurate Colour Drive sa do kategórie spotrebiteľských televízorov prvýkrát dostávajú pokročilé technológie farebného spracovania firmy Panasonic, napr. 3D Lookup Tables, predtým známe len z profesionálnych monitorov. Systém 3D Lookup Tables pracuje s objemovým spracovaním farebného priestoru – ak sa zmení jedna farba na vstupe, spôsobí to zmenu všetkých farieb na výstupe. Výsledkom je výrazne presnejšia reprodukcia jednotlivých odtieňov než u bežných televízorov. VIERA CR850 totiž ku klasickému RGB spektru pridáva aj azúrový, purpurový a žltý kanál. Vďaka tomu spracuje 8 000 referenčných bodov (bežnou hodnotou je pritom 100 bodov).

Panasonic VIERA CR850

Vylepšené sú aj tonálne prechody vďaka Black Gradation Drive. VIERA CR850 spracováva tonálnu sýtosť a podsvietenie naraz, čo znamená možnosť presnejších tonálnych úprav v závislosti na aktuálnom jase. Okrem toho systém pracuje v 10-bitovej hĺbke a stupňov šedej je tak až 1 024. Procesor 4K Studio Master podporuje obraz s posilneným dynamickým rozsahom (HDR), ktorý ale ešte nie je uvedený do praxe. Čaká sa na zúčastnené strany kým sa nedohodnú na definitívnej verzii príslušných štandardov. Podobne, ako všetky nové Panasonic Ultra HD TV pre tento rok, aj VIERA CR850 bude pracovať na OS Firefox. Chýbať ale nebude známy Panasonic Info Frame s informáciami od TV programu s odporúčanými reláciami cez miestnu predpoveď počasia až po náhľady obľúbených webových stránok. Funkcia My Stream zase pre používateľa na základe jeho vlastných preferencií a doterajších skúseností vyberá a odporúča TV relácie, filmy z internetových videopožičovní. Samozrejmosťou je aj hlasové ovládanie Voice Assistant, technológia Swipe and Share pre zobrazenie najrôznejšieho multimediálneho obsahu z mobilných zariadení so špeciálnou appkou.

Panasonic VIERA CR850

Kedy a za akú cenu sa novinky s 55″ a 65″ uhlopriečkami dostanú na náš trh zatiaľ nie je známe.

Panasonic VIERA CR850

Panasonic VIERA CR850

Cestu a všetky potrebné náklady účasti redaktora na výstave Panasonic Convention 2015 hradí spoločnosť Panasonic. Ďakujeme.

Foto: Panasonic

Komentáre k článku