Panasonic ukázal prvé Blu-ray prehrávače s podporou HDR10+ a Dolby Atmos

ZDROJ | Panasonic

Panasonic počas výstavy CES 2018 predstavuje obrovskú škálu noviniek. Medzi tými multimediálnymi sa objavila aj dvojica Blu-ray prehrávačov, ktoré podporujú nový HDR10+ štandard.


Novinky budú v predaji pod označením DP-UB820 a DP-UB420. Obe novinky pracujú na procesore HCX (Hollywood Cinema Experience), ktorý Panasonic využíva aj vo svojich top-end televízoroch.

ZDROJ | Panasonic

Aj vďaka nemu prehrávače zvládajú spracovávať obrovské množstvo údajov potrebných pre HDR štandard HDR10+, za ktorým stoja 20th Century Fox, Panasonic a Samsung, ale aj ďalšie veľké hollywoodske štúdiá. Vyšší model UB820 má navyše podporu aj pre Dolby Vision HDR štandard, ale aj 7.1ch audio výstup pre domáce kino.

ZDROJ | Panasonic
ZDROJ | Panasonic

Zaujímavosťou tohto modelu je aj simulácia zvukového prejavu elektrónkového zosilňovača s jeho charakteristikou. K dispozícii má byť šesť predvolieb pre rôzne typy elektrónkového zvuku a špičkovú posluchovú kvalitu podporí tiež up-sampling na 96 kHz/192 kHz.

Všetky tohtoročné Blu-ray prehrávače majú 4K upscaling pre nižšie rozlíšenie ako Full HD či HD. Samozrejme, na plné vychutnanie filmov v 4K UHD rozlíšení s HDR10+ alebo Dolby Vision musíte mať aj patričnú TV.

Pozitívom noviniek je, že mapovanie tonality prebieha už priamo v prehrávači a nie v televízore. Procesor HCX totiž analyzuje obraz a upravuje jasovú zložku v reálnom čase. Takto je možné dosiahnuť optimálnu reprodukciu obrazu aj u obyčajného HDR10 alebo televízneho obsahu, ktorý nepodporuje HDR10+ a Dolby Vision.

ZDROJ | Panasonic

Nové modely ponúkajú aj funkciu úpravy nastavenia HDR, ktorá má reprodukovať svetlé aj tmavé časti obrazu bez ohľadu na to, aké sú svetelné podmienky v miestnosti, kde máte televízor. Tlačidlom HDR Setting na diaľkovom ovládači je ale pomerne rýchlo možné vybrať manuálne optimálne nastavenie pre svoju konkrétnu miestnosť.

Obe novinky (UB820 aj UB420) sú vybavené dvoma HDMI výstupmi, ktoré samostatne prenášajú 4K UHD signál do TV a audiosignál do zosilňovača. Oddelením signálov sa totiž výrazne potláča šum a interferencia, ktoré majú negatívny vplyv na kvalitu reprodukcie zvuku.

ZDROJ | Panasonic

Samozrejmosťou výbavy noviniek je Wi-Fi modul s DLNA, Ethernet či podpora streamovacích služieb ako Netlfix, Amazon Prime Video, YouTube apod.

Nebola by to novinka z CESu 2018, aby nepodporovala aj ovládanie hlasom s hlasovou AI asistentkou. Nové modely od Panasonicu podporujú obe najznámejšie – Amazon Alexa, ale aj Google Assistant. Neovládajú sa priamo, ale napríklad cez smart reproduktor alebo televízor s týmito asistentkami.

ZDROJ | Panasonic

ZdrojPanasonic TS

Komentáre k článku