Panasonic má dvojicu nových a dostupnejších OLED televízorov

ZDROJ | Panasonic

Panasonic počas výstavy CES 2018 predstavuje dvojicu nových OLED televízorov série FZ – FZ800 a FZ950. Po modeli EZ1000 z minulého roka tak prídu na trh menšie a omnoho dostupnejšie OLED TV s rovnako bohatou výbavou a panelmi vylepšenými v Hollywoode.

Oba modely sú opäť schválené spoločnosťami Technicolor aj Deluxe, ktoré stoja za väčšinou filmov z Hollywoodu. Displej je typu Master HDR OLED, pričom jeho jas dosahuje opäť až 1 000 lúmenov. Na OLED displej je to veľmi slušná hodnota, teda jedna z najvyšších. Samozrejmosťou je podpora farebného spektra DCI-P3 (takmer 100%), či certifikácia THX a Ultra HD Premium.

Panasonic FZ800 ZDROJ | Panasonic
Panasonic FZ950 ZDROJ | Panasonic

Nechýba ani technológia Absolute Black, čo je vlastne špeciálny filter pohlcujúci okolité svetlo a odrazy. O chod oboch noviniek sa stará procesor HCX (Hollywood Cinema eXperience). Ten sa stará aj o funkciu HDR Brightness Enhancer, ktorá na základe okolitého svetla upravuje jas displeja. Vďaka tomu by ste počas nočného sledovania filmu nemali „oslepnúť“ z príliš jasného obrazu.

Horúcou novinkou, ktorá má zlepšiť kvalitu obrazu je aj vylepšená LUT (Look-up Table) – Dynamic LUT, teda mapa, podľa ktorej televízor rieši jas, saturáciu a kontrast obazu. Čím viac informácií LUT o záberoch má, tým kvalitnejší obraz vraj displej produkuje. Oba modely majú mať zároveň viac LUT vrstiev ako má model EZ1000, ktorého LUT je statická.

ZDROJ | Panasonic

Nová Dynamic LUT neustále analyzuje obraz a jeho svietivosť každých 100 milisekúnd. Lepšie by tak mali byť aj stredné tóny farieb, ktoré OLED displeje doteraz nezvládali tak kvalitne ako top-end LCD televízory.

Samozrejmosťou je aj podpora najnovšieho HDR štandardu – HDR10+. Ide o dynamické HDR, ktoré rieši aj Samsung a Amazon. Dolby Vision ale už chýba. Operačným systémom je My Home Screen 2.0.

Hlavný rozdielom oboch modelov je hlavne zvuková stránka. Kým vyšší model FZ950 ponúka soundbar s výkonom 80 W v spodnej časti, FZ800 má „klasický“ zvuk s výkonom okolo 30 W.

Obe novinky sa na trhu objavia tento rok s dvojicou uhlopriečok – 55 a 65 palcov. Ceny zatiaľ neboli zverejnené, no budú určite nižšie, ako u minuloročného top modelu EZ1000.

ZDROJ | Panasonic

Komentáre k článku