Panasonic LUMIX GH5 bude točiť profi 4K videá pri 60 fps

ZDROJ | Panasonic

Japonský Panasonic síce nový CSC fotoaparát LUMIX GH5 odhalil už na minuloročnej jesennej výstave Photokina 2016, no veľa sme sa o ňom nedozvedeli. Iba to, že bude natáčať 4K/60p videá a ponúkne 6K PHOTO režim. Dnes už o ňom vieme takmer všetko.

RECENZIAPanasonic LUMIX GH5 – špičkový fotoaparát, ešte lepšia kamera

panasonic-lumix-gh5-3
ZDROJ | Panasonic

Po takmer troch rokoch prichádza na výstave CES 2017 nástupca úspešného a veľmi obľúbeného modelu nielen pre profesionálov, ktorí sú zameraní na video. Už model GH4, resp. GH4R vedeli ponúknuť bohatú výbavu, no GH5 ide ešte ďalej.

Pozrite siPanasonic LUMIX DMC-GH4 má Ultra HD (4K) video v malíčku!

Nový LUMIX je vyzbrojený aj do ťažkého terénu. Telo z horčíkovej zliatiny je kompletne utesnené voči vlhkosti a striekajúcej vode, prachu a mrazu (do -10°C). Má dva sloty na SDXC karty typu UHS-II.

panasonic-lumix-gh5-2
ZDROJ | Panasonic

Novinka bude mať úplne nový Micro 4/3 Live MOS snímač s rozlíšením 20,3 Mpx bez low-pass filtra pre čo najostrejšie zábery. Citlivosť snímača je na úrovni ISO 100 – ISO 12 800, resp. ISO 25 600 v rozšírenom režime.

Panasonic vynovil technológiu na elimináciu šumu a nazval ju High Precision Multi Process NR. Tá má dokázať šum rozpoznať štyrikrát presnejšie a pri odšumení zachovať aj detaily, ktoré sú pri bežnej redukcii šumu v ohrození.

https://www.youtube.com/watch?v=ry19WURqWdM

Snímač je navyše stabilizovaný novou duálnou stabilizáciou Dual I.S. 2. Ide o kombináciu optickej (ak je k dispozícii na objektíve) a 5-osovej stabilizácie snímača. Výsledkom má byť korekcia chvenia až o 5EV.

Nový je aj obrazový procesor Venus Engine. Ten vraj vylepšili predovšetkým pre spracovanie textúr. GH5-ka je vybavená i novou technológiou Multi-pixel Luminance Generation pre kvalitnú ostrú kresbu a zobrazenie detailov.

Systém 3D kontroly farieb (Three Dimensional Colour Control) zase berie do úvahy nielen odtieň a citlivosť, ale aj jas, a nastavuje pre každú z týchto veličín optimálne hodnoty.

Nový systém ostrenia DFD

LUMIX GH5 je vybavený aj novým systémom automatického ostrenia – DFD (Depth from Defocus). Automatické zaostrovanie pri ňom využíva metódy porovnávania kontrastu a 225 ostriacich bodov. Systém pri ostrení vyhodnocuje nielen vzdialenosť od objektu, ale aj tvar, veľkosť a dokonca aj pohyb objektu.

Ostrenie má pritom trvať len 0,05 sekundy. Aj vďaka tomu sa novinka môže chváliť kontinuálnym snímaním s AF-C do 9 fps, resp. 12 fps s AF-S.

panasonic-lumix-gh5-11
ZDROJ | Panasonic

Novinke nechýba ani špeciálna funkcia Post Focus pre dodatočné ostrenie po vytvorení snímky. Poteší ale aj tzv. Focus Stacking pre skladanú expozíciu s ostrením na rôzne miesta.

Novinkou je režim 6K PHOTO, ktorý vyšiel z pôvodného režimu 4K PHOTO. V tomto prípade GH5-ka zvláda vytvoriť 30 záberov za sekundu v rozlíšení 6K, teda zhruba 18 Mpx.

Navyše 4K PHOTO pokročila na záznam 60 záberov za sekundu. Dáta sa pritom ukladajú ako video, takže môžeme povedať, že GH5 zvláda natáčanie 6K videa.

Na presné sledovanie ostrenia je vhodný hľadáčik. Ten je typu OLED a má rozlíšenie zhruba 1 400 x 900 px. Zadný displej ale nie je o nič horší. Má 3,2 palca (8,2 cm), je typu TFT LCD, má dotykovú vrstvu a rozlíšenie cca 900 x 600 px.

panasonic-lumix-gh5-12
ZDROJ | Panasonic

4K video aj pri 60 fps

Panasonic LUMIX GH5 je prvým CSC foťákom na svete, ktorý ej schopný snímať video aj pri rozlíšení 4K (4 096 x 2 160 px) a rýchlosťou 60/50 fps! Záznam je pritom v štandarde 4:2:2 pri 10 bitoch.

Vybrať si pritom môžete z formátov MOV, MP4, AVCHD Progressive a AVCHD. Natáčať je pritom možné bez časových limitov. Profesionáli ocenia Monitoring vlnových dĺžok, Rec Run, Free Run, Synchro Scan apod.

https://www.youtube.com/watch?v=EvtbksaKKS8

Na výber sú k dispozícii aj štýly ako Cinelike D a Cinelike V, ktoré majú podobnú charakteristiku gama krivky typickú pre filmovú produkciu. Okrem toho LUMIX GH5 ponúka aj štandard Like 709 kompatibilný s HDTV. Pri dokúpení špecializovaného firmware má byť k dispozícii aj podpora V-Log.

To je však len časť z toho, čo všetko nový LUMIX ponúka. Samozrejmosťou sú plne manuálne režimy PASM, fotenie do RAW, možnosť bezdrôtového pripojenia cez Wi-Fi, ale aj cez Bluetooth 4.2. Kompletnú a veľmi podrobnú špecifikáciu nájdete na webe výrobcu.

Nový Panasonic LUMIX GH5 sa dostane na trh ešte tento rok. Kedy to ale bude presne a za akú cenu zatiaľ nie je známe. Očakávam, že to bude v lete a telo nekúpite lacnejšie ako za 2 000 €.

panasonic-lumix-gh5-1
ZDROJ | Panasonic

 

ZdrojPanasonic

Komentáre k článku