Panasonic LUMIX G7 ponúka za 7 stovák Ultra HD video

Panasonic LUMIX DMC-G7

Japonský Panasonic po modeli LUMIX GF7 predstavuje nový model G7, ktorý na rozdiel od svojho predchodcu prináša prepracovanejšie telo a vyspelejší hardvér. Vďaka nemu zvládne aj Ultra HD video. Ale postupne. Ak sa pozriete na starší model LUMIX G6, rozdiel je vám hneď jasný. Novinka pribrala na správnych miestach, zväčšil sa grip a prepracované je i ovládanie.

Panasonic LUMIX DMC-G7

Pod palcom i ukazovákom máte k dispozícii dvojicu kruhových voličov, na dosah je i jog-dial koliesko so všetkými režimami. Zaujímavosťou je druhý jog-dial na opačnej strane hornej časti, s ktorým meníte režim snímania – od jednotlivých cez vysokorýchlostné snímanie v plnom rozlíšení (max 8 fps) až po 4K Photo, čo je vlastne ukladanie Ultra HD videí pri 30 fps do statických záberov v 8 Mpx rozlíšení.

Panasonic LUMIX DMC-G7

4K Photo

Funkcia 4K Photo je v modeli LUMIX DMC-G7 k dispozícii v troch odlišných režimoch: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Štart/Stop) a 4K Pre-burst. V režime 4K Burst Shooting možné natáčať v rozlíšení 4K rýchlosťou 30 fps po dobu 29 minút a 59 sekúnd, pričom sa fotoaparát správa podobne, ako v bežnom režime sekvenčného snímania – záznam sa točí, kým držíte stlačenú spúšť.

Režim 4K Burst (Štart/Stop) funguje na rovnakom princípe, spúšť ale nie je potrebné držať – jedným stlačením natáčanie spustíte, druhým zastavíte. Tento spôsob teda viac pripomína klasické natáčanie videokamerou.

Tretí režim 4K Pre-burst automaticky ukladá 30 okienok za sekundu pred stlačením a 30 okienok po stlačení spúšte, čo znamená celkom 60 záberov zhotovených počas dvoch sekúnd (hodí sa pri fotografovaní akčných scén, kedy nechcete premeškať ani zlomok sekundy).

Panasonic LUMIX DMC-G7

Novinka v zásade nadväzuje na úspech staršieho modelu LUMIX DMC-GH4, ktorý mal Ultra HD v malíčku. Nový LUMIX DMC-G7 natáča videá v rozlíšení 3 840 x 2 160 s frekvenciou 25p (50 Hz) alebo 24p vo formáte MP4. Hoci to nie je kvalita GH4-ky, pre bežného až náročného používateľa to úplne stačí. Okrem toho je k dispozícii aj tradičné rozlíšenie Full HD (1 920 x 1 080/50 fps) vo formátoch AVCHD Progressive alebo MP4 (MPEG-4/H.264). Samozrejmosťou je kontinuálny autofókus, no nechýba ani časozberné snímanie a animácie v štýle stop motion.

Panasonic LUMIX DMC-G7

Panasonic LUMIX DMC-G7 je vybavený snímačom Digital Live MOS s rozlíšením 16 Mpx a obrazovým procesorom Venus Engine so štyrmi jadrami. O kvalitu kresby sa vraj stará aj nový systém eliminácie šumu Multi-process Noise Reduction, ktorý berie do úvahy špecifické svetelné aj ďalšie podmienky pri každej fotografii zvlášť. Novinka menom Random Filter (Náhodný filter) navyše dokáže účinne eliminovať aj chromatický šum, ktorý sa tak rozplynie v kresbe. Vďaka vylepšenej eliminácii šumu možno u modelu LUMIX DMC-G7 nastaviť citlivosť až do hodnoty ISO 25600.

Panasonic LUMIX DMC-G7

Samozrejmosťou je aj rýchle automatické zaostrovanie na báze detekcie kontrastu s technológiou Depth From Defocus s rýchlosťou 240 fps a 49 ostriacimi bodmi. Ako prvý model svojej kategórie naviac ponúka špeciálny režim Starlight AF umožňujúci fotografovať hviezdy a súhvezdia na nočnej oblohe. Okrem bežného systému rozpoznávania tváre je k dispozícii ďalší špeciálny režim Face/Eye Detection AF (rozpoznávanie tváre a očí), pri ktorom fotoaparát automaticky zaostrí na ľudské oko.

 

Panasonic LUMIX DMC-G7 je vybavený elektronickým hľadáčikom typu OLED s rozlíšením 1 024 x 768 px. Výklopný dotykový displej s uhlopriečkou 3“ má rozlíšenie 640 x 480 px. Mnohých potešia aj sánky na externý blesk či iné príslušenstvo. 3,5 mm audio vstup je už len čerešničkou. Panasonic LUMIX DMC-G7 je vybavený aj Wi-Fi modulom, čo uľahčuje nielen zdieľanie snímok na sociálnych sieťach, ale tiež dovoľuje ovládanie niektorých funkcií fotoaparátu pomocou smartfónu alebo tabletu.

Panasonic LUMIX DMC-G7

Novinka s rozmermi 125 x 86 x 77 mm má hmotnosť 410 gramov (len telo). Batéria s neznámou kapacitou by mala zvládnuť 350 záberov. A to najlepšie na záver. Novinka bude na trhu v priebehu júna s cenou 699 € za telo alebo 799 € za telo + setový objektív 14-42 mm.

Panasonic LUMIX DMC-G7

Zdroj a foto: Panasonic

Komentáre k článku