Panasonic LUMIX FZ82 má 60x zoom a Ultra HD video

ZDROJ | Panasonic

Japonský Panasonic si zobral do parády vyše 3 roky starý model LUMIX FZ72 a pretvoril ho do veľmi zaujímavého ultrazoomu s Ultra HD videom a množstvom funkcií. Panasonic LUMIX FZ82 z výstavy CES 2017 tak za prijateľnú cenu ponúkne toľko funkcií, čo máloktorý konkurent.

Panasonic LUMIX FZ82 3
ZDROJ | Panasonic

Základom výbavy nového fotoaparátu je univerzálny objektív LUMIX DC VARIO s 60x optickým zoomom – v prepočte na plnoformátový fotoaparát je jeho rozsah 20-1 200 mm. Svetelnosť objektívu je f/2,8 – f/5,9 a ide teda o identický kúsok, ako používal model FZ72. O tom, či má nejaké zásadné novinky výrobca mlčí.

Pozrite siPanasonic Lumix DMC-FZ72 – Dokonalý ultrazoom so 60x zoomom?

Objektív je navyše stabilizovaný (POWER O.I.S.), takže by mohol zvládnuť aj maximálny zoom pri držaní v ruke. Panasonic sa chváli aj obrím digitálnym zoomom (120x), no v praxi by som ho nepoužíval. Radšej staviť na optický nadstavec LT55E pre 1,7x zväčšenie.

Panasonic LUMIX FZ82 6
ZDROJ | Panasonic

Za objektívom je umiestnený síce malý (1/2,3″) CMOS snímač, no na bežné fotenie postačí. Má rozlíšenie 18,1 Mpx, pričom mu sekunduje procesor Venus Engine.

Ten pomáha novinke dosiahnuť kontinuálne snímanie rýchlosťou až 10 fps v plnom rozlíšení pri AF-S alebo do 6 fps pri AF-C. Elektronická uzávierka je schopná snímať od 1/16 000 sekundy. Autofókus na báze detekcie kontrastu – DFD (Depth From Defocus) využíva 49 bodov.

Panasonic LUMIX FZ82 7
ZDROJ | Panasonic

V tejto triede je celkom prekvapením aj elektronický hľadáčik s rozlíšením cca 760 x 500 pixlov. Displej má 3″ uhlopriečku a rozlíšenie 720 x 480 px

Ešte väčším prekvapením je prítomnosť Ultra HD videa (3 840 x 2 160 px, 100 Mbit/s, MP4) pri 30 fps. Po tom už ale nie je prekvapením funkcia 4K PHOTO pre snímanie 8 Mpx fotografií rýchlosťou 30 fps. Nechýba ale ani High Speed Video (natáčanie rýchleho pohybu), Time Lapse (časozberné video) či Stop Motion Animation.

Panasonic LUMIX FZ82 8
ZDROJ | Panasonic

Majiteľov potešia aj funkcie ako Focus Stacking (automatické skladanie rôzne zaostrených fotografií do jednej), Post Focus (ostrenie až pri hotových fotografiách) alebo Light Composition (špeciálna úprava nočných fotografií). PASM, fotenie do RAW, efekty a inak bežné režimy sú už samozrejmosťou.

Panasonic LUMIX FZ82 je tiež vybavený Wi-Fi modulom pre spojenie so smartfónom na zálohovanie či vzdialené ovládanie. To sa hodí napríklad pri snímaní zo statívu, kedy nechcete, aby ste stlačením spúšte zatriasli fotoaparátom.

Panasonic LUMIX FZ82 4
ZDROJ | Panasonic

Batéria z modelu FZ72 s kapacitou len 895 mAh by mala vydržať okolo 330 záberov. Pri videu je to však podstatne menej, snáď ale aspoň hodinu natáčania zvládne. Pozitívom však je prítomnosť microUSB portu, ktorý poslúži aj na jej nabíjanie. Do batožiny vám tak stačí jedna nabíjačka aj pre smartfón a iné gadgety, resp. externá batéria.

Cenu výrobca nezverejnil, no ak sa bude pohybovať na úrovni modelu FZ72, tak môžeme očakávať cenu okolo 500 €, čo je na takto vybavený fotoaparát veľmi slušná cena.

Panasonic LUMIX FZ82 5
ZDROJ | Panasonic

ZdrojPanasonic

Komentáre k článku