Panasonic je prvý, ktorý má Blu-ray prehrávač s Dolby Vision aj HDR10+

ZDROJ | Panasonic

Panasonic včera na CESe prekvapil fanúšikov filmov novým OLED televízorom GZ2000, ktorý ako prvý na svete podporuje nielen Dolby Vision, ale aj HDR10+. Výrobcovia totiž akosi odmietajú podporovať všetky známe HDR štandardy a vyberajú si vždy iba jeden z najvyspelejších. Niekto vsadí na najnovší HDR10+, niekto zas na Dolby Vision, za ktorý ale výrobcovia musia platiť.

Pozrite siPanasonic GZ2000 – dokonalý televízor pre milovníka filmov?

ZDROJ | Panasonic

Práve Panasonic sa stal v roku 2017 súčasťou skupiny okolo štandardu HDR10+, ktorú vytvorili Samsung a Amazon. Aj preto na CES 2018 predstavil Blu-ray prehrávače s podporou HDR10+, ale aj Dolby Atmos zvukom. Na tohtoročnom CESe ale japonský výrobca ukazuje Blu-ray prehrávač, ktorý zvláda aj Dolby Vision HDR štandard. Samozrejmosťou je aj HDR10 či HLG.

HDR10+ sa sústreďuje na využívanie dynamických metadát obrazu pre priebežnú optimalizáciu jasu v každom frame v každej scéne. Maximum pre HDR10+ je 10-bit farebná hĺbka. Dolby Vision pracuje taktiež s dynamickými metadátami, ale navyše dokáže využívať 12-bitovú farebnú hĺbku. Televízory s 12-bit panelmi ale zatiaľ neexistujú.

ZDROJ | Panasonic

Ide o model Panasonic DP-UB450 (predstavený bol aj model DP-UB150, ktorý ale nepodporuje Dolby Vision, ale iba HDR10+). Nový Blu-ray prehrávač podporuje aj MP4 a JPEG formáty z kamier a fotoaparátov vrátane HDR.

Samozrejmosťou je aj podpora zvuku Dolby Atmos či DTS:X. Okrem bežných súborov MP3, AAC alebo WMA novinka nemá problém ani s formátmi ako DSD (11,2MHz/5,6MHz/2,8MHz) ALAC, FLAC, WAV, alebo AIFF.

Už zo starších modelov je známe oddeľovanie HDMI portov – Twin HDMI Pure AV. To je aj v tomto prípade. Jeden HDMI slúži na prenos obrazu 4K Ultra HD, druhý zas na prenos zvuku. Tým vraj dochádza k eliminácii nežiaduceho šumu a výsledkom má byť čistý zvuk v najvyššej možnej kvalite.

ZDROJ | Panasonic

Na tele novinky je aj jeden USB port, žiaľ iba USB 2.0. Blu-ray prehrávač dokáže aj upscalovať formáty menšie ako 4K UHD. Výstupom je maximálne 4K UHD 60 fps / 4:4:4 obraz. Panasonic DP-UB450 podporuje aj Amazon Alexa či Google Assistant.

Cena novinky zatiaľ nie je známa.

ZdrojPanasonic

Komentáre k článku