Panasonic HC-X1 – profi kamera s profi Ultra HD

Panasonic na výstave IFA 2016 predstavil kameru HC-X1 so záznamom v natívnom rozlíšení 4K (4 96 x 2 160 px) pri rýchlosti 60p alebo 50p, dvadsaťnásobným optickým zoomom s najširším ohniskom 24 mm a snímačom s veľkosťou 1″. Výbavou i cenou je pre profíkov.

Panasonic HC-X1 live 2

Panasonic HC-X1 je vybavená novým objektívom LEICA DICOMAR 4K s dvadsaťnásobným optickým zoomom (24 – 480 mm). HC-X1 sa tak môže pochváliť najširším ohniskom zo všetkých kamier na súčasnom trhu.

Objektív je navyše vybavený mechanizmom 4-Drive Lens System, ktorý pohybuje optickými členmi v štyroch skupinách nezávisle od seba. To okrem iného prispieva k malým rozmerom a kompaktnému spracovaniu kamery.

Panasonic HC-X1 3
ZDROJ | Pnasonic

Srdcom novej kamery je veľký 1″ CMOS snímač s rozlíšením 9,46 MPx vo formáte 4K 24p, resp. 8,79 MPix pri Ultra HD alebo Full HD. Ide vraj o prvú kameru s pevným objektívom a týmto snímačom na svete.

Panasonic HC-X1 natáča záznamy v rozlíšení 4K (4 096 x 2160 px) rýchlosťou 24 obr/s, v Ultra HD (3 840 x 2 160 px) a vo Full HD (1 920 x 1 080 px) rýchlosťou 60/50 obr/s.

Pri profesionálnom použití možno systémovú frekvenciu kvôli medzinárodným normám nastaviť na 59,94 Hz, 50 Hz alebo 24 Hz, záznam je možné ukladať do formátu MOV (QuickTime), MP4 alebo AVCHD.

 

Panasonic HC-X1 je koncipovaná ako profi model s množstvom funkcií, ktoré majú natáčanie výrazne uľahčovať. Tomu zodpovedá aj konštrukčné riešenie prístroja.

Na objektíve sa nachádzajú tri manuálne ovládané prstence pre zoomovanie, ostrenie a nastavenie clony. Okrem toho je k dispozícii 13 programovateľných tlačidiel, 9 na tele a 4 na dotykovom displeji. Tieto tlačidlá je možné nastaviť na potrebné funkcie podľa želaní používateľa.

Novinka je vybavená aj funkciami ako MF Assist alebo One-Push AF, zväčšenie časti scény na displeji, funkcia Focus Transition alebo Area Function.

Vstavaný ND filter sa dá vypnúť, prípadne nastaviť na intenzitu 1/4, 1/16 alebo 1/64. K dispozícii je automatické alebo ručné vyváženie bielej.

Panasonic HC-X1 4

Panasonic sa pochválil, že v novinke sa výrazne zväčšila oblasť, v ktorej je stabilizácia účinná – cca na 900% v porovnaní s modelom Panasonic AG-AC160.

V režime Full HD sa aktivuje aj hybridný stabilizátor, ktorý k optickej stabilizácii pridáva elektronickú. Funguje v piatich osiach vrátane osi pozdĺžnej (predozadný).

Panasonic HC-X1 6
ZDROJ | Pnasonic

Displej s uhlopriečkou 8,9 cm je vstavaný do držadla kamery. Možno ho vyklopiť a otočiť v zvislom smere o 270°, čo výrazne uľahčuje natáčanie z nezvyklých uhlov, napríklad nad hlavou v dave alebo naopak z podhľadu, a tiež tvorbu selfies.

Displej dopĺňa elektronický hľadáčik typu OLED s rozlíšením cca 960 x 640 px.

 

Panasonic HC-X1 live 4

Panasonic HC-X1 má široké možnosti pri nahrávaní zvuku aj pre náročnú profesionálnu produkciu. K dispozícii sú dva mikrofónové vstupy XLR s prepínačom (fantómové napätie +48 V / MIC / LINE) a manuálne nastavenie hlasitosti.

Zvuk sa vo vysokej kvalite nahráva v dvoch kanáloch pomocou 16-bitového lineárneho systému PCM (MOV / MP4) alebo Dolby Digital (AVCHD).

V kombinácii s voliteľným bezdrôtovým modulom (AJ-WM50/AJ-WM30), môžu používatelia kameru ovládať na diaľku zo smartfónu alebo tabletu prostredníctvom aplikácie AG ROP. Cez ňu je možné meniť nastavenia, pohybovať objektívom a pod.

Panasonic HC-X1 10
ZDROJ | Pnasonic

Model HC-X1 okrem toho ponúka ďalšie možnosti aj pre komerčnú videoprodukciu – terminál pre káblový diaľkový ovládač, merač OSD, testovací tónový výstup (1 kHz) či výstup pre slúchadlá (3,5 mm stereo mini jack).

Cena novinky by sa mala pohybovať na úrovni 3 200 € a na trhu sa objaví do konca roka. Kompletnú technickú špecifikáciu nájdete na webe výrobcu.

Panasonic HC-X1 5
ZDROJ | Pnasonic

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2016 ďakujeme spoločnostiam Huawei a Samsung.

 

ZdrojPanasonic

Komentáre k článku