Páčilo by sa vám, ak by ste sa v budúcnosti delili o svoje auto?

ZDROJ | General Motors

Automobilka General Motors spúšta nový program pre zdieľanie áut, volá sa Maven. Nová služba chce konkurovať zabehnutým riešeniam, ako je napríklad ZipCar. Pre skutočné konkurovanie však bude služba potrebovať poriadne väčšie rozšírenie. Zatiaľ je totiž dostupná len v meste Ann Arbor v Michigane.

Maven-03
ZDROJ | General Motors

GM však samozrejme plánuje spustenie služby aj v iných mestách a to vraj už čoskoro. Ak sa pýtate, prečo by sa GM púšťalo do projektu ako je Maven, keď zisky z niečoho podobného sú pri ziskoch koncernu zanedbateľné? Odpoveďou môže byť v snahe vybudovať sieť autonómnych vozidiel, ktorú automobilka v budúcnosti plánuje.

https://youtu.be/jFcuvSJlglU

Podľa GM v súčasnosti používa viac ako 5 miliónov ľudí na celom svete služby pre zdieľanie áut. Do tohto čísla sa rátajú aj služby ako Uber a podobne. V roku 2020 by toto číslo malo byť až na úrovni 25 miliónov. To už znie ako celkom zaujímavé odvetvie, ktoré by si automobilka nechcela nechať ujsť. Navyše ak sa do tohto odvetvia dostanú autonómne vozidlá, zmenia ho od základov.

Maven-05
ZDROJ | General Motors

Práve preto môže byť Maven, teda služba pre zdieľanie áut pre GM pomerne dobrou investíciou. GM v službe Maven v súčasnosti ponúka 21 modelov, samozrejme svojej výroby (Volt, Spark, Malibu, Tahoe). Jedná sa však iba o pilotné spustenie služby v jednom meste. Všetky autá pritom podporujú Android Auto a Apple CarPlay.

Zaujímavo pôsobia aj ceny. Registrácia do programu je zadarmo a ak budete mať požičané auto, budete platiť 6 USD za hodinu. Táto cena však už obsahuje pohonné hmoty a poistenie. Bude teda zaujímavé sledovať, či sa podobný spôsob prepravy dostane aj k nám. Vedeli by ste si predstaviť, že by ste auto nevlastnili a iba v prípade potreby by ste si ho požičali?

ZdrojGM

Komentáre k článku