Otsaw prináša auto, ktoré stráži, prípadne sleduje páchateľa dronom

ZDROJ | Otsaw

Budúcnosť robotov sa nezadržateľne blíži. Otsaw O-R3 je autonómne vozidlo na stráženie, ktoré v prípade potreby vie sledovať páchateľa aj dronom.

https://youtu.be/ky06P-uYCFs

Singapurský startup s názvom Otsaw Digital vytvoril autonómne vozidlo s agresívnym vzhľadom a váhou necelých 80 kilogramov. Jeho úlohou bude starať sa o bezpečnosť a v prípade, že pred ním bude neprekonateľná prekážka, je schopné vyslať za ním i drona.

Takéto riešenie musí mať samozrejme aj nespočetne veľa senzorov. O-R3 má 3D LIDAR senzory, laserový skener, termálnu kameru aj GPS. Takisto vie merať teplotu, vlhkosť aj CO2. Jeho primárnym cieľom je však niečo iné.

ZDROJ | Otsaw

Toto nenápadné vozidlo vie okrem stráženia pozemku rozlišovať aj medzi bezpečnostnou službou a narušiteľmi. Ak systém rozpozná, že ide o nezvaného hosťa, zo zadnej časti vyšle drona, ktorý má dosah zhruba 100 metrov. Obraz z neho sa následne prenáša do riadiacej miestnosti ochranky.

Pozrite siDJI Spark – malý selfie dron s vysokou cenou a slabou batériou

Ďalšou zaujímavou vlastnosťou je sledovanie batožiny. Ak je takáto bagáž voľne položená dlhšie ako zvolený čas, napríklad päť minút, Otsaw O-R3-ka spustí alarm a predmet označí za potenciálnu hrozbu. Takáto funkcionalita by mohla byť veľkou výhodou hlavne na letiskách a iných priestranstvách, kde sa zhromažďuje veľké množstvo ľudí.

ZDROJ | Otsaw

Zatiaľ je auto prispôsobené len na vonkajšie priestory, no spoločnosť do budúcna chce vytvoriť i obdobu do vnútorných priestoroch.

Otsaw Digital ale prízvukuje, že projekt nemôže nahradiť fyzického človeka a slúži len ako doplnok. I napriek tomu bude stáť prenájom 10 000 dolárov mesačne, čo predstavuje približný plat štyroch bezpečnostných zamestnancov. Singapur je však mestom budúcnosti a s touto myšlienkou sa pohráva.

Komentáre k článku