OS Tizen 4.0 je vonku, nájdeme ho hlavne v internete vecí

Logo operačného systému TizenZDROJ | SamsungSamsung

Tizen je operačným systémom, ktorý si vyvíja samotný Samsung. Zbystriť pozornosť by však mali hlavne majitelia televízor a internetu vecí kórejského výrobcu.

https://youtu.be/enEbZWE4t74

Operačný systém Tizen prvýkrát uzrel svetlo sveta v roku 2012. Za ten čas sa veľa zmenilo a systém, ktorý nájdeme hlavne v televízoroch, smartfónoch či inteligentných hodinkách, sa teší už štvrtej generácii. Práve s novou generáciou by mal byť Tizen dostupný aj v ďalších oblastiach, a to hlavne v IoT.

Pozrite siSamsung Z3 je Dual SIM smartfón s OS Tizen

Nová aktualizácia prináša samozrejme niekoľko zmien, pričom sa pri vývoji spoločnosť zameriavala na dve veci. Posilniť ekosystém aplikácií pomocou jednoduchšieho vývoja a zároveň pomôcť výrobcom vytvoriť ich vlastný IoT produkt.

ZDROJ | Samsung

Jedným z hlavných rozšírení pre IoT bude Tizen RT OS modul. Ten bude používaný v high-end zariadeniach, akými sú televízory či smartfóny, ale aj jednoduchších gadgetoch, medzi ktoré patrí termostat, váha či žiarovka. Na rozšírenie ekosystému internetu vecí začne Samsung užšie spolupracovať aj s výrobcami čipov.

ZDROJ | Samsung

Prvým takýmto Tizen RT procesorom bude aj ARTIK 053. Ide o dostupný čip určený špeciálne do zariadení IoT, ktorý má byť dostatočne výkonný i zabezpečený. Práve bezpečnosť je veľkou otázkou budúcej inteligentnej domácnosti.

ZDROJ | Samsung

Samsung sa navyše spojil i s Microsoftom, aby umožnil vývojárom ľahšie programovanie Tizen aplikácií s jazykom Microsoft .NET. Programátori tak budú môcť svoje tituly vytvárať v Microsoft Visual Studio.

Štvrtá generácia operačného systému od Kórejčanov veľkú dieru do sveta v oblasti smartfónov či tabletov pravdepodobne neurobí. Internet vecí je ale pomerne nová záležitosť, v ktorej je veľký potenciál. Samsung si to uvedomuje a vzhľadom na jeho silné zastúpenie na trhu s bielou a čiernou technikou by pre výrobcu presadenie vlastného riešenia nemalo byť problémom.

ZdrojTizen,Samsung

Komentáre k článku