Reklama

ORENgE – film, aký ste nevideli

Zdroj | GO-OPV
Juraj Procházka
Zdroj | GO-OPV
Zdroj | GO-OPV

Veľké solárne farmy sú pri výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov dôležité, ale zaujímavé sú aj takzvané ostrovné systémy, keď je napríklad usadlosť „odstrihnutá“ od rozvodnej siete a energiu si zabezpečuje sama, alebo hybridné systémy. Tesla ponúka na takéto účely svoje solárne strechy, ale revolučný posun by mohli priniesť panely ORENgE.

O čo ide? Spoločnosť GO-OPV, sídliaca na Floride, uviedla v novembri v USA fotovoltaické panely ORENgE. Za produktmi a technológiou, ktorú spoločnosť balí do hrubej vrstvy marketingovej vaty s tajomným označením „organická energia“ a podobne, sa skrývajú organické fotovoltaické články (angl. skratka OPV).

Pozrite si

Organická fotovoltaika hlási rekordnú účinnosť

OPV články sú vyrobené z tenkej fólie špeciálneho polyméru a dávajú nádej na zníženie cien solárnych panelov, pretože umožňujú hromadnú, tzv. roll-to-roll výrobu priamo z rolky. Pozornosť vzbudili už pred desaťročím, no problémom bola ich nízka účinnosť, ktorá sa spočiatku pohybovala typicky na úrovni 8%.

Zdroj | GO-OPV

Dnes sa však účinnosťou doťahujú na kremíkové solárne články, pričom cenovo sú omnoho dostupnejšie. Výhodou OPV je aj vyššia účinnosť pri nižších úrovniach osvetlenia a prispôsobivosť pre rôzne tvary povrchu.

GO-OPV tvrdí, že ORENgE je „jedinou komerčnou organickou technológiou dostupnou v USA, ktorá je transparentná, netoxická, flexibilná, tenká, odolná, recyklovateľná, udržateľná a nákladovo konkurencieschopná.“

Zdroj | GO-OPV

Isté je, že tenkovrstvové (thin film) organické solárne panely ORENgE sú tenké, flexibilné, ľahké a dajú sa použiť vertikálne aj horizontálne. To umožňuje ich inštaláciu aj na oknách (keďže sú polopriehľadné) a na fasádach budov v rámci fotovoltaiky integrovanej do budovy (BIPV). V prípade organických panelov sa objavila aj skratka BIOPV (Building Integrated Organic Photovoltaic).

Ďalšie aplikácie sú možné na lavičkách a iných outdoorových prvkoch, ale aj na kamiónoch a prívesoch.

Pozrite si

Lacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie

Firma už nasadila panely ORENgE na flotilu kamiónov spoločnosti PepsiCo v Brazílii. Získaná elektrina slúži na napájanie palubnej elektroniky, nadbytočná dobíja batériu. Na pohon elektromobilu by takýto zdroj, samozrejme, nestačil.

Zdroj | GO-OPV

V technickom prospekte pre modely ORENgE BR-25 a BR-40 udáva výrobca rôzne parametre, ale maximálnu účinnosť konverzie tam nenájdete. Dá sa však vydedukovať, že v reálnom nasadení to zas nebude príliš veľká sláva. BR-25 s výkonom 25,9 W má totiž rozmery 1,81 x 0,53 m ( 0,96 m2) a silnejší BR-40 s výkonom 37,1 W má rozmery 2,57 x 0,53 m (1,36 m2), pričom solárne žiarenie dáva v optimálnych podmienkach výkon okolo 1 000 W/ m2.

Zdroj | GO-OPV

Napriek tomu môžu byť organické FV panely zaujímavým zdrojom energie, hlavne preto, že sa dajú umiestniť na plochy, kde sa iné technológie FV článkov neuplatnia a dokážu produkovať energiu aj pri nízkej intenzite osvetlenia.

GO-OPV v súčasnosti svoje panely predáva firemným a priemyselným zákazníkom, ale vďaka nízkej hmotnosti a jednoduchej inštalácii by boli atraktívnym riešením aj pre individuálnych stavebníkov a používateľov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.