Orange spúšťa LTE-M sieť pre internet vecí

Skupina Orange, do ktorej patrí aj slovenský operátor Orange Slovensko, sa na MWC 2017 nechala počuť, že v Španielsku a Belgicku už čoskoro spustí novú sieť LTE-M, ktorá bude slúžiť pre zariadenia typu internet vecí – IoT. Neskôr by mali pribudnúť aj ostatné krajiny Európy, v ktorých francúzska skupina pôsobí, teda i Slovensko.

Pozrite siIoT – Internet vecí nie je vôbec od veci

ZDROJ | Ericsson

LTE-M je sieť 4. generácie, pričom je súčasťou Release 13 od 3GPP vydanej v júni minulého roka. Hlavný rozdiel medzi LTE, resp. LTE-A sieťou je však v tom, že LTE-M využíva vyhradené pásmo s kmitočtom okolo 1 MHz, v ktorom komunikujú výhradne „stroje“ (machine).

Zároveň v nej netečú tak objemné dáta, ako pri klasickej alebo pokročilej LTE sieti. Prenosové rýchlosti dosahujú maximum na úrovni 1 Mbit/s. LTE-M má byť súčasťou sietí Low Power Wide Area.

Sieť je tak vytvorená práve pre zariadenia typu IoT, resp. najrôznejšie nositeľné zariadenia ako hodinky, náramky, prívesky apod. Zároveň vie slúžiť aj na pripojenie automobilov, celých budov apod.

Okrem toho si nájde uplatnenie v množstve meračov a snímačov, ktoré v tzv. smart mestách budú doslova na každom kroku. Poslúži aj pre medicínske účely v zariadeniach monitorujúcich zdravotný stav pacientov mimo nemocníc. Využití je už v súčasnosti poriadna kopa, postupne však budú pribúdať i ďalšie, o ktorých sa nám v súčasnosti ani nesníva.

Výhodou oproti systémom LoRa, ktorá využíva nelicencované spektrum je to, že LTE-M je možné nasadiť už na existujúcu LTE sieť jednoduchým softvérovým updatom, ktorú má Orange pomerne rozšírenú aj na Slovensku.

Orange zároveň v Európe otvára LTE-M IoT Open Lab v apríli tohto roku v Orange Gardens v meste Chatillon. Zároveň bude poskytovať aj IoT Starter kity pre tvorcov IoT zariadení. Tým chce docieliť rýchlejšiu adaptáciu LTE-M v zariadeniach. Pre plnú funkčnosť v IoT zariadeniach je totiž potrebný LTE-M čip.

To, že Orange nejde sám proti prúdu dokazuje i fakt, že na spustení LTE-M siete pre IoT sa dohodli aj ďalší svetoví operátori ako AT&T, KDDI, KPN, NTT DOCOMO, Telefónica, Telstra, TELUS či Verizon.

LTE-M by tak mala byť dostupná takmer globálne. Európu si zoberie na starosť Orange, KPN, Telefónica, USA zas AT&T a Verizon, Kanadu TELUS, Austráliu Teslstra a Japonsko KDDI a NTT DOCOMO. Časť Afriky chce LTE-M pokryť Orange.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2017 ďakujeme spoločnostiam Huawei Technologies a Samsung Electronics, ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone. O dátové spojenie redaktorov zo Španielska sa stará operátor Telekom.

ZdrojOrange TS

Komentáre k článku