Orange Show Hello ukazuje digitálnu Európu budúcnosti

Tak ako po minulé roky, aj na konci tohto roku sme sa spolu s operátorom Orange vybrali do Paríža, aby sme videli najnovšie inovácie na poli produktov a služieb tohto operátora. Aj keď na množstvo z nich si budeme musieť na našom trhu ešte poriadne dlho počkať, Orange Show Hello ukazuje, že sa máme na čo tešiť.

Tak ako som to napísal aj po minulé roky, tak to platí aj tento rok. Orange, teda minimálne doma vo Francúzsku už dávno nie je len mobilným operátorom. Portfólio jeho služieb je podstatne bohatšie, ako len poskytovanie mobilných služieb pre koncových klientov.

Samozrejme slovenský zákazník operátora Orange sa tak rýchlo nedostane ku všetkým predstaveným novinkám, postupne sa však minimálne časť z nich objaví aj na našom trhu. A aké sú teda tie najväčšie novinky, ktoré CEO Orange Group Stéphane Richard počas Orange Show Hello ukázal svetu?

Orange sa pripravuje na príchod 5G

V prvom rade oznámil ďalšie budovanie pripojení na celom svete. A tým nemyslím len 5G siete, ktorých príchod sa postupne očakáva a Orange na nich samozrejme tiež pracuje. Orange totiž v prípade domáceho francúzskeho trhu pracuje najmä na optickou pripojení k internetu. Toto pripojenie sa snaží poskytnúť, čo možno najväčšiemu množstvu zákazníkov v celom Francúzsku.

Práve z tejto snahy vyplynulo aj oznámenie prehĺbenia spolupráce s niekoľkými významnými spoločnosťami, ako je napríklad Google na budovaní vysokokapacitných podmorských káblov. Tie by mali v budúcnosti priniesť ešte rýchlejšie pripojenie na „internetovej diaľnici“, ktorá spája Európu a Ameriku.

Pozrite siOrange sa stáva vo Francúzsku bankou a bude mať aj vlastnú Siri

Ako som však už spomenul, Orange sa aktívne pripravuje aj na príchod nových mobilných sietí piatej generácie, označovaných aj ako 5G siete. Tieto siete by mali v budúcnosti priniesť nielen vyššie rýchlosti pripojenia, ktoré by mali oproti 4G sieťam narásť až desaťnásobne, ale hlavne by nové siete mali poskytovať podstatne vyššiu kapacitu.

Moderné 5G siete budú predstavovať aj výrazné navýšenie kapacity a zlepšenie odozvy siete. Práve preto sa budú nové mobilné siete hodiť aj na tak náročné využitie, akým je napríklad virtuálna, alebo rozšírená realita. Práve preto Orange Show Hello ukázal hneď niekoľko možností, ako využiť moderné 5G siete.

Okrem toho si však na svoje prídu aj rôzne zariadenia pripojené do IoT (internet vecí). Práve 5G siete totiž prinesú najmä možnosť pohodlného pripojenia obrovského množstva zariadení do internetu. Pritom sa samozrejme myslí aj na zachovanie ich plnohodnotnej funkčnosti a najmä rýchlosti odozvy, ktorá je pre IoT zariadenia podstatná.

Navyše Orange považuje budúce 5G siete za veľmi dobrú alternatívu pre lokality, kde nie je dostupné kvalitné optické pripojenie. Otázne však ostáva stále nastavenie parametrov pre jednotlivé programy, ktoré budú pre koncových zákazníkov k dispozícii. Práve tie rozhodnú o tom, či 5G pripojenie bude skutočne plnohodnotnou alternatívou pre optické pripojenie.

Už teraz však Orange upozornil na tom, že v 17-tich európskych mestách buduje infraštruktúru pre 5G siete, pričom táto fáza by mala byť dokončená v priebehu roku 2019. Komerčne dostupné by 5G riešenia mali byť v roku 2020, kedy by malo byť už na trhu dostatočné množstvo zariadení s podporou 5G sietí.

Inteligentná domácnosť priamo od operátora?

Okrem budovania 5G sietí sa Orange stále viac zapája aj v sfére inteligentných domácností. Už na jar budúceho roku bude vo Francúzsku spustená služba „Connected Home“, ktorá zákazníkom Orange umožní pripojiť rôzne prvky a senzory inteligentnej domácnosti do internetu priamo prostredníctvom Liveboxu. Prostredníctvom neho totiž Orange poskytuje svoje televízne a multimediálne služby.

Takto budú môcť používatelia prostredníctvom jedinej aplikácie vo svojom smartfóne, či neskôr aj prostredníctvom televízie ovládať a kontrolovať niekoľko zariadení vo svojej domácnosti.

Orange však prekvapivo nepredstavuje vlastné zariadenia pre inteligentnú domácnosť, ale ide skôr cestou spolupráce s už zabehnutými výrobcami zariadení pre inteligentné domácnosti, ako je Bosh, Netatmo, alebo Philips Hue. Používatelia tejto služby navyše nebudú platiť žiadny dodatočný poplatok a získajú ho len prostredníctvom jednoduchej softvérovej aktualizácie.

Súčasne s uvedením služby „Connected Home“ plánuje Orange na svojom domácom trhu uviesť aj novú bezpečnostnú službu „Protected Home“. V spolupráci s bezpečnostnou spoločnosťou Groupama bude domácnosť pripojená do systému komplexnej ochrany.

Táto služba bude síce spoplatnená, ale poskytne jednoduchý spôsob, ako zabezpečiť svoju domácnosť. Ak teda dôjde k automatickému oznámeniu a v prípade potreby budú informované aj bezpečnostné zložky, ktoré preveria situáciu v dome.

Djingo si pokecá aj s Alexou

minulý rok Orange počas Show Hello predstavil vlastného hlasového asistenta Djingo. Ten ponúka rovnaké možnosti, ako väčšina hlasových asistentov, ktorých poznáme aj my. Tento rok však Djingo dostal svoju hardvérovú podobu.

Na vývoji inteligentného reproduktoru s umelou inteligenciou spolupracoval Orange so spoločnosťou Deutsche Telekom. Rovnaký reproduktor, len v inej farbe si totiž budú môcť vrátane služieb užiť aj zákazníci tohto nemeckého operátora.

Samozrejme inteligentný reproduktor Djingo môžete plnohodnotne využívať aj na vykonávanie telefonických hovorov, ako vaše súkromné handsfree. Pomocou hlasu však viete prostredníctvom neho pristupovať aj k iným službám Orange TV a samozrejme aj ovládať prvky inteligentnej domácnosti.

Doslova prekvapením je to, že Djingo ponúkne prepojenie s inteligentným reproduktorom Amazon Alexa, čím používateľ získa prístup k množstvu doplnkových služieb. Orange počas Show Hello uviedol, že spoločne s Amazonom zdieľajú myšlienku, kde v budúcnosti rôzne AI budú navzájom zdieľať svoje údaje, tak aby mal používateľ čo možno najlepšiu skúsenosť.

Djingo, ktorý si rozumie s Alexou je pre Orange a Amazon len prvým produktom a v budúcnosti chystajú obe spoločnosti viac produktov, ktoré budú navzájom prepájať svoje služby a možnosti využitia.

Orange však do budúcnosti ešte plánuje rozšírenie služieb, ktoré sú prístupné prostredníctvom Djinga. Pomôcť mu v tom majú najmä spolupráce s rôznymi spoločnosťami, ako napríklad OUI. Sncf, Deezer, Radio France a Météo France.

Vaše dáta, sú vaše dáta

Okrem noviniek, ktoré Orange počas Show Hello predstavil sa Stéphane Richard venoval pomerne obsiahlo aj bezpečnosti údajov, ktoré používatelia služieb Orange poskytujú. Verejnosti tak predstavil najmä vynikajúce výsledky, ktoré dosahuje Orange Cyberdefence, čoby ochranca údajov spotrebiteľov.

Orange si uvedomuje dôležitosť a najmä citlivosť jednotlivých informácií a tak umožňuje používateľom okrem základnej ochrany vybrať si aj z niekoľkých doplnkových služieb, ktoré napríklad chránia online identitu, či vaše financie.

Súčasťou týchto služieb je aj integrácia napríklad zdravotníckych zariadení a jednotlivých zdravotníckych údajov, ktoré poskytujú samotní koncoví klienti, alebo napríklad unikátna služba Le Vote.

Tá má pomôcť obciam, alebo menším organizáciám vo vykonávaní rôznych prieskumov a ankiet, pričom Orange v tejto službe dbá najmä na spomínanú ochranu údajov. Súčasne Orange oznámil, že v rámci svojej skupiny vytvorí komisiu pre etické využívanie údajov, ktorá bude zložená tak zo zamestnancov spoločnosti, ako aj koncových zákazníkov.

ZdrojOrange

Komentáre k článku