Orange je najkvalitnejšou slovenskou mobilnou sieťou

V najkvalitnejšej sieti sa nemusíte obmedzovať v kvalite pri pozeraní videí na YouTube, máte k dispozícií rýchlosť sťahovania v priemere viac ako 100 Mbit/s alebo takmer 100 % kvalitu hovoru.

Orange Slovensko je druhým rok po sebe najkvalitnejšou mobilnou sieťou na Slovensku. Služby operátora dokonca vynikajú na európskej úrovni. Nové ocenenia vzišli z meraní renomovanej poľskej spoločnosti Systemics PAB, ktorá štúdiu realizuje od roku 2005.

zdroj: syspab.eu

Cieľom Data Service Benchmarking and Optimisation však nie je zostavovanie populárnych rebríčkov kvality. Konzistentné každoročné merania majú poslúžiť ako reálne zhodnotenie kvality poskytovaných služieb a impulz pre operátorov na zvýšenie kvality. Dôkazom tohto tvrdenia je, že Systemics PAB nezverejňuje, ktorý operátor koľko bodov v meraní získal, s výnimkou toho najkvalitnejšieho.

Prvýkrát sa hodnotilo aj 5G

Systemics PAB realizuje merania v siedmych európskych krajinách, konkrétne v Luxembursku, Poľsku, Španielsku, Rumunsku, Belgicku, Moldavsku a na Slovensku. Hodnotí dokopy 25 mobilných operátorov. Z celkové skóre tvorí 40 % kvalita hlasových služieb a 60 % dátové služby. Tento rok sa prvýkrát merala aj kvalita 5G.

„Získať ocenenie za najvyššiu kvalitu nie je jednoduché, avšak obhájiť ho je ešte náročnejšie. Je to nielen veľká zodpovednosť a záväzok, ale aj naše poslanie. Som nesmierne rád, že sa nám to podarilo. Naša nepretržitá snaha poskytovať zákazníkom tú najvyššiu kvalitu prináša svoje výsledky nielen v podobe čo najlepšej zákazníckej skúsenosti, ale zároveň ich dokazuje aj nezávislá a uznávaná porovnávacia štúdia,“ hovorí Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko.

Výhody pre zákazníkov?

Čo to však znamená pre bežného používateľa? Pozreli sme sa bližšie na štúdiu poľskej spoločnosti Systemics PAB, ktorá ju v plnom rozsahu zverejnila na svojich webových stránkach.

Pozrite siAký je nový Orange TV Box? Toto je 11 TOP funkcií novinky

Nemusíte sa báť straty signálu

Máte istotu signálu vo veľkých a väčších mestách a na hlavných ťahoch na Slovensku. Merania kvality sietí slovenských mobilných operátorov prebiehali od 26. júna do 9. júla 2021 v 21 slovenských mestách vybratých nezávislou treťou stranou a počas najazdených 3 000 kilometrov na slovenských hlavných ťahoch. Túto vzdialenosť spolu najazdili dva automobily a merania trvali dokopy viac ako 100 hodín.

zdroj: syspab.eu

Najrýchlejšie sťahovanie dát

Priemerná rýchlosť sťahovania dát v Orange je 105,6 Mbit/s, vo veľkých mestách až 132,7 Mbit/s. Rýchlosť odosielania dát bola v priemere 30,8 Mbit/s. Ak by sme zobrali rýchlosti z testovania ako bežné, tak v Orange by ste si 4K celovečerný film, ktorý môže mať 36 GB, stiahli približne za 50 minút.  teda film v takejto kvalite by ste pokojne mohli pozerať aj on-line. 2 GB fotografií z dovolenky by ste zasa odoslali približne za 10 minút.

Môžete pozerať YouTube videá v plnej kvalite

Na webovú stránku sa vďaka sieti od Orange dostanete v prieme za 0,88 sekundy vo veľkom meste, v malom za 0,92 sekundy a počas jazdy v aute na diaľnici, či ceste prvej triedy za 1,07 sekundy.

ZDROJ | TechCrunch

Zároveň sa môžete spoľahnúť na to, že video na YouTube si na 100 % pozriete v kvalite akej chcete. Sieť ju pre plynulosť prehrávania nebude znižovať. Po kliknutí na tlačidlo Play sa video začne prehrávať v priemere za 0,72 sekundy vo veľkom meste, v malom za 0,74 sekundy a počas jazdy za 0,84 sekundy. Z pohľadu bežného používateľa sa videá spustia okamžite po stlačení tlačidla Play.

Spojenie nadviažete okamžite

Môžete sa spoľahnúť, že sa rýchlo dovoláte, kvalita hovoru bude vysoká, a že hovor „nespadne“. Nadviazanie spojenia hovoru trvá v Orange vo veľkých mestách podľa meraní Systemics PAB 2,28 sekundy, rovnako dlho trvá Tesla Model S dostať sa z 0 na 100 kilometrovú rýchlosť. Kvalitná samotného hovoru je na úrovni 99,74 % vo veľkých mestách. V malých mestách a cestách sú tieto čísla 2,75 sekundy a 99,33 %.

Pozrite siOrange spustil vysokorýchlostnú 5G sieť. S akým smartfónom a kde sa pripojíte?

Kvalita má pozitívny dopad na vzdelanie

Kvalitná sieť je základom pre digitálnu inklúziu a vzdelávanie. Tento benefit využíva Orange prostredníctvom svojej nadácie na projekt e-Školy pre budúcnosť, ktorý ponúka základným a stredným školám a mimovládnym neziskovým organizáciám príležitosť uchádzať sa o finančnú podporu inovatívnych projektov tematicky zameraných na tri oblasti: rozvoj digitálnych zručností pedagógov a ich využívanie v pedagogickej praxi, rozvoj digitálnych zručností žiakov a študentov v rámci rôznych vyučovacích predmetov a podpora digitálnej bezpečnosti a zodpovedného správania sa v online priestore.

Meralo sa Samsungom a riešením Swissqual Smart Benchmarker

Na hodnotenie operátorov použila spoločnosť  Systemics PAB riešenie Swissqual Smart Benchmarker, ktoré bolo nainštalované na smartfónoch Samsung Galaxy S10Samsung Galaxy S21+, pričom prvý model smartfónu meral hlasové služby, ktoré boli hodnotené na hovoroch mobil-mobil, druhý dátové.

Orange titul najkvalitnejšej mobilnej slovenskej siete potvrdil s celkovým skóre 953,4 bodov, pričom za hlasové služby získal 383,5 bodov a za dátové 569,9 bodov. Druhý najkvalitnejší slovenský operátor získal celkové skóre 903,7 bodov, tretí 849,6 a štvrtý 681,4 bodu. Je vidno, že Orange má pomerne slušný náskok. V rámci Európy druhý a tretí najlepší operátor získal celkovo 947, resp. 940 bodov.

Komentáre k článku