OPPO predstavilo novú generáciu bezpečnejšej technológie bleskového nabíjania

ZDROJ | Black Shark

Čínska spoločnosť OPPO, ktorá len prednedávnom vstúpila na slovenský trh, predstavuje novú generáciu bleskového nabíjania. Zamerala sa na päťnásobný systém bezpečnostnej ochrany.

Pozrite siLegendárne OPPO vstupuje na slovenský trh, toto sú jeho debutové produkty

28. júla 2021 sa uskutočnila konferencia spoločnosti OPPO, ktorú nazvala „What’s Next for Flash Charging?“ OPPO Flash Charge Open Day. Venovala sa v nej najmä dosiahnutým úspechom a pokrokom, ktoré spravila v oblasti bleskového nabíjania.

Päťnásobný systém bezpečnostnej ochrany

Podľa slov Jeffa Zhanga, vedúceho vedeckého pracovníka v tejto oblasti, OPPO inovuje celý systém nabíjania, pri ktorom zahŕňa nabíjací adaptér, nabíjací kábel, batériu a ďalšie komponenty. Výrobca OPPO pri vývoji technológie Flash Charge vždy kládol dôraz na efektivitu a bezpečnosť.

Na základe toho sa zameral na päťnásobný systém bezpečnostnej ochrany. Ten zahŕňa novú poistku, GaN spínače, dvojčlánkovú konštrukciu batérie, čip pre detekciu životnosti batérie a kompozičný zberač prúdu.

ZDROJ | OPPO

Poistka s nižšou impedanciou dokáže okamžite prerušiť nabíjací proces, ak systém zistí nejaké abnormality. Nová konštrukcia poistky má nižší vnútorný odpor a lepší výkon. Ďalšou novinkou je použitie spínačov typu GaN. Na menšej ploche sú schopné dosiahnuť rovnaké funkcie ako klasické kremíkové spínače. Ich nízka impedancia pomáha znížiť produkciu tepla a zlepšiť účinnosť nabíjania.

Pozrite siGaN nabíjačky: Prečo prekonávajú kremíkové?

OPPO sa rozhodlo pre vytvorenie dvojčlánkovej batérie. Táto konštrukcia umožňuje rýchlejšie nabíjanie, keďže sa dva články nabíjajú súčasne. Druhou výhodou je navýšenie kapacity batérie minimálne o 5 % pri zachovaní rovnakej veľkosti.

Čip pre detekciu bezpečnosti bol vyvinutí priamo spoločnosťou OPPO a na základe AI má za úlohu zistiť, či došlo k vonkajšiemu poškodeniu batérie. Ak sa informácia potvrdí a došlo k poklesu napätia, ktorý bol spôsobený poškodením batérie, používateľa smartfón upozorní a spustí ďalšie bezpečnostné opatrenia.

Batéria vyvinutá priamo OPPOM využíva nový kompozitný materiál vložený medzi dve hliníkové vrstvy a nahrádza tak doteraz používaný hliník. Tým sa zvyšuje bezpečnosť batérie, ktorá je chránená pred skratom spôsobeným vonkajším poškodením. Testy ukázali, že tento kompozitný materiál naozaj zvýšil bezpečnosť batérie.

Pozrite siOPPO Reno5 5G – silný hráč pre štart značky na slovenskom trhu

3 najväčšie novinky v oblasti nabíjania

Spoločnosť OPPO počas akcie predstavila taktiež novú technológiu inteligentného nabíjania. Práve ona pomáha udržiavať rýchlosť nabíjania v čo najbezpečnejšom rozsahu a zároveň dokáže upravovať nabíjací prúd. Táto nová technológia zabezpečuje dlhšiu životnosť batérie. OPPO deklaruje, že pri rýchlosti nabíjania 65 W je batéria schopná udržať svoju kapacitu na úrovni 80 % aj po 1 500 nabíjacích cykloch.

ZDROJ | Oppo

V konkrétnych situáciách sa môže rýchlosť nabíjania dočasne zvýšiť a takýmto spôsobom môžeme dostať plne nabitú batériu s kapacitou 4 500 mAh už za 30 minút. A poslednou novinkou je schopnosť nabíjania nájsť optimálnu rovnováhu medzi nabíjacím prúdom a teplotou nabíjaného zariadenia.

Nezľakne sa ani nízkych teplôt

Technológia VOOC Flash Charge sa zameriava aj na nabíjanie batérie pri optimálnej teplote. Podľa slov spoločnosti nie je jednoduché nabiť lithium-iontovú batériu vo veľmi chladnom počasí, pretože to môže spôsobiť dokonca jej skrat.

Inžinieri z OPPA preto navrhli inteligentné algoritmy, ktoré určujú optimálnu teplotu nabíjania a vedia dokonca aj zvýšiť teplotu pred samotným nabíjaním. Testy ukázali, že batéria dokáže zvýšiť teplotu z -20 ℃ na +10 ℃  len v priebehu pár desiatok sekúnd, čo optimálnemu nabíjaniu prospieva.

Od roku 2014, kedy OPPO prvýkrát ukázalo technológiu Flash Charge, požiadalo o viac ako 3 000 patentov týkajúcich sa rýchleho nabíjania a už má v portfóliu viac ako 30 zariadení, ktoré túto technológiu podporujú.

ZDROJ | Oppo

V roku 2021 OPPO zahájilo projekt The Flash Initiative, ktorý prináša technológiu VOOC aj do automobilov a verejných priestorov. Cieľom spoločnosti je dať ľudom možnosť si kedykoľvek a kdekoľvek nabiť akékoľvek zariadenie.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku