Opica s mozgovým implantátom hrá videohru pomocou mysle

ZDROJ | Neuralink

Laboratórium mozgových implantátov Neuralink zverejnilo video, ktoré ukazuje opicu hrajúcu videohru len pomocou mysle. V budúcnosti môže táto technológia nájsť využite pre pacientov s paralýzou, ale i v komerčnej sfére.

Makak rézus s menom Pager na videu ukazuje, ako používa snímač a mozgový implantát na zaznamenanie základnej aktivity počas hrania videohry. Hra spočívala v tom, že musel presunúť žetón na rôzne štvorce, ktoré sa náhodne rozsvietia pomocou joysticku s rukou.

https://youtu.be/rsCul1sp4hQ

Na základe týchto základných údajov dokázal Neuralink s pomocou strojového učenia predvídať, kde Pager posunie joystick ešte skôr ako to urobil.

Vedci potom odstránili fyzický ovládač, Pager už nehýbal rukou a herná akcia sa uskutočňovala výlučne pomocou jeho mozgu prostredníctvom hardvéru Link a zabudovanými neurálnymi vláknami.

Na videu hore vidíte ladenie elektród Neuralink. Každý kruh zobrazuje jednu elektródu. Jeho veľkosť predstavuje množstvo konzistentnej modulácie s pohybom, ktoré sa pozoruje v nervovej aktivite zaznamenanej elektródou. Jeho farba predstavuje preferovaný smer pohybu okolo kruhu.

Elon Musk uviedol, že budúce verzie by mohli umožniť komunikáciu medzi „neuralikmi“ v rôznych častiach tela pacienta, napríklad prenosom medzi mozgovým uzlom a nervovými dráhami v nohách, čo by raz umožnil paraplegikom znovu chodiť.

Pozrite siElon Musk „tajným plánom“ valcuje konkurenciu

Táto nová ukážka zreteľnejšie ukazuje smer, ktorým sa bude táto technológia uberať, aby mohla byť využitá napríklad pre pacientov s paralýzou. Vďaka nej by vedeli aspoň sčasti ovládať počítač. Komerčné využitie by mohlo nájsť v dotykovom ovládaní smartfónov a tabletov, vrátanie písania na virtuálnej klávesnici.

ZDROJ | Neuralink

Neuralink na svojej stránke píše, že vyvíja prvý neurálny implantát, ktorý umožní ovládať počítač alebo mobilné zariadenie. Vlákna v mikrónových rozmeroch sa vkladajú do oblastí mozgu, ktoré riadia pohyb. Každé vlákno obsahuje množstvo elektród, ktoré sa spájajú s implantátom Link.

Utesnené implantované zariadenie spracováva, stimuluje a prenáša nervové signály. Každá malá a ohybná niť obsahuje veľa elektród na detekciu nervových signálov.ZDROJ | Neuralink

Závity na Linku sú mimoriadne jemné a pružné, nedajú sa zasunúť ľudskou rukou. Namiesto ručného vkladania sa buduje robotický systém, pomocou ktorého môže neurochirurg spoľahlivo a efektívne vložiť tieto vlákna presne tam, kde majú byť.

ZDROJ | Neuralink

ZdrojNeuralink 1,2

Komentáre k článku