Operačný systém Puffin sľubuje dramatické zníženie cien smartfónov

ZDROJ | CloudMosa

Nový operačný systém má pomôcť preklenúť rozdiel medzi výkonnými, no drahými smartfónmi a lacnými, pomalými zariadeniami. Táto platforma sľubuje funkčné smartfóny už za 100 dolárov.

Puffin je otvorená platforma mobilného OS odvodeného z Androidu. Využíva technológiu Avatar, ktorá umožňuje presunúť pracovný výkon zo zariadenia na jeho avatar v cloude. Takúto revolúciu chce už čoskoro priniesť spoločnosť CloudMosa miliardám používateľom.

Avatar beží na výkonných počítačoch a robustnej cloudovej infraštruktúre. Dokáže účinne spúšťať aplikácie bez ohľadu na obmedzenia hardvéru na zariadeniach používateľov. Avatary tiež eliminujú bezpečnostné riziká a hekerské úroky.

ZDROJ | CloudMosa

Puffin je na rozdiel od iných proprietárnych platforiem bez predpisov a tým pádom netlačí na vývojárov a používateľov. Vývojári využijú na tvorbu mobilných aplikácií otvorené webové štandardy, napríklad HTML5, CSS3 a JavaScript a môžu voľne vydávať a distribuovať svoje mobilné aplikácie.

Používatelia si inštalujú webové aplikácie z ľubovoľného obchodu s webovými aplikáciami alebo z iných webstránok. Puffin totiž dokáže previesť existujúce webstránky do formy aplikácií.

Pozrite siGoogle pracuje na operačnom systéme, ktorý jedného dňa nahradí Android

Podľa CloudMosa to znamená viac ako 1,5 miliardy webových stránok. Tie sa môžu spúšťať okamžite, bez toho, aby ich bolo treba sťahovať a inštalovať. Tým sa šetrí nielen čas, ale aj pamäť v zariadeniach. Spoločnosť tvrdí, že jej OS prelomí hranice hardvéru a poskytne najlepší pomer cena/výkon na dostupných zariadeniach pre miliardy ľudí.

Kto má záujem vyskúšať si, ako OS Puffin pracuje, môže si siahnuť technický náhľad, ktorý funguje na smartfónoch Nokia 1 a Xiaomi Redmi Go. Puffin OS tiež bude súčasťou smartfónu, s ktorým to spoločnosť čoskoro skúsi na crowdfundingovom portáli Kickstarter.

ZDROJ | CloudMosa

Podobných konkurentov mal Android už niekoľko, ale veľký úspech nezaznamenali. Spomenúť môžeme Firefox OS či KaiOS, ktorý bol takisto založený na využití webových aplikácií. Ďalšia veľká nevýhoda Puffinu je, že sa na ňom budú hrať hry len s problémami, kvôli vysokej latencii.

Experti sa unisono zhodujú, že na trhu je miesto len pre dva systémy (Android a iOS). Majú jednoducho priveľký technologický náskok, aby ich mohol ktokoľvek s akýmkoľvek finančným pokrytím a vedeckým tímom niekedy dobehnúť.

ZdrojCloudMosa

Komentáre k článku