OnePlus Nord 2 5G – takmer vlajková loď s 65W nabíjaním

Čínske OnePlus po vstupe na európsky trh pokračuje s predstavovaním nových a nových modelov. Po cenovo dostupnom modeli Nord CE 5G prichádza Nord 2 5G, priamy nástupca minuloročného modelu Nord.

Práve tým modelom sa OnePlus chcelo vrátiť späť k svojim koreňom, kedy ponúkalo hlavne cenovo dostupné smartfóny vyššej kategórie, ktoré dokázali konkurovať vtedajším vlajkovým lodiam. Vždy im niečo chýbalo, no stále patrili medzi to najlepšie na trhu.

OnePlus Nord dostal teda nástupcu, ktorý prináša niekoľko noviniek z vlajkových lodí tohto roka. Novinku sme mali možnosť už niekoľko dní mať vopred, no na plnohodnotnú recenziu si ešte necháme nejaký ten piatok čas. Vďaka tomu vám ale vieme už dnes ukázať OnePlus Nord 2 5G v plnej kráse vo farbe Blue Haze, lesklá modrá.

OnePlus Nord 5G si mnohé požičiava z top-end modelu OnePlus 9 Pro. Ide napríklad o hlavný fotoaparát, ale aj batériu a jej rýchle nabíjanie. Bezdrôtové nabíjanie ale chýba. Predsa len Nord 2 5G nie je vlajková loď. Aj preto novinka neposkytuje napríklad ani odolnosť voči vode či prachu ako má model 9 Pro. Ale postupne…

Základom novinky bude 6 nm procesor MediaTek Dimensity 1200 5G s 8 jadrami (1+3+4 Cortex jadrá) s grafickým čipom Mali-G77 MC9 a pamäťou RAM do 12 GB. V základnej verzii bude mať ale 8 GB. V predaji bude niekoľko verzií. Základná ponúkne 8 GB RAM a 128 GB flash pamäťe, top verzia bude mať 12 GB RAM a 256 GB pamäte. Rozšíriť pamäť možné nie je, slot obsahuje mieste iba na dve nano SIM karty, hybridný slot aj na microSD kartu chýba.

Samozrejmosťou je podpora 5G sietí prakticky všetkých spektier. Poteší aj Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 či NFC, ale aj podpora GPS, GLONASS, Galileo, Beidou a NavIC. Samozrejmosťou tejto vyššej triedy sú aj stereo reproduktory.

6,43″ displej má fluid AMOLED technológiu, 90 Hz frekvenciu a Full HD+ rozlíšenie. Poteší aj podpora HDR10+, Display P3 či sRGB farebného spektra. Ide tak o takmer rovnaký displej aký má model OnePlus Nord CE 5G. Novinkou je technológia AI Color Boost pre vylepšenia farieb, ale aj AI Resolution Boost pre zlepšenie kvality obrazu videí z YouTube.

Vo výreze displeja je osadený maličký 32 Mpx CMOS snímač Sony IMX 615. Selfie kamera má podporovať aj tzv. Group Shots vo verzii 2.0. Nový systém vie rozpoznávať do 5 ľudí/tvárí na zábere a vylepšiť ich. Veľkou novinkou je možnosť naátačania obrazu prednou i zadnou kamerou súčasne. Kedysi s tým prišla Nokia v modeli 8. Funkciu nazvala Dual-Sight, resp. Bothie. Dnes OnePlus prakticky rovnakú funkciu označuje ako Dual View Video.

Pod displejom, pod sklom, je ultrazvukový snímač odtlačku prsta. Odomknúť je ale ale OnePlus Nord 2 5G možné aj pomocou tváre.

Telo síce nie je oficiálne odolné voči vode a prachu, no nejaké to ošpliechanie by zvládnuť malo. Odolnosť má byť na úrovni IP54, len nie je certifikovaná. Na tele nechýba ani známy prepínač režimov – zvonenie, vibrovanie a ticho.

Namiesto 4 fotoaparátov vzadu bude mať novinka tri. Hlavný snímač ponúkne 50 Mpx rozlíšenie a 4K Ultra HD video pri 30 fps. Ide o snímač, ktorý OnePlus používa v top-end modeloch, hoci pod širokouhlou optikou. V tomto prípade je ale osadený za 26 mm stabilizovanou optikou so svetelnosťou f/1,88. Ide pritom o snímač Sony IMX766 s veľkosťou 1/1,56″.

Sekunduje mu 8 Mpx snímač za 119,7° optikou so svetelnosťou f/2,25. Tretím fotoaparátom je Č/B snímač s rozlíšením 2 Mpx určený len pre snímanie hĺbky.

OnePlus, samozrejme, využíva umelú inteligenciu na vylepšovanie záberov (AI Photo Enhancement) už pri ich tvorení, vrátane natáčania videa (AI Video Enhancement). Novinkou je tzv. Nightscape Ultra, ktorý nahrádza doterajší systém Nightscape. Nový režim má byť schopný snímania aj v takmer nulovej svetelnosti, už pri 1 Lux. 

Nabíjanie ponúkne 65 W výkon (Warp Charge 65), čo je rovnako ako v prípade vlajkových lodí. V praxi to znamená, že za pár minút nabijete 4 500 mAh batériu o kopec percent. Presne povedané, za 30 minút nabijete batériu z 0 na 100%! Dôvodom rýchleho nabíjania je fyzické rozdelenie batérie na dve časti. V telefóne sú tak dve 2 250 mAh batérie. Škoda však, že novinke chýba bezdrôtové nabíjanie. Mimochodom, v balení je práve 65 W nabíjačka!

Novinka bude postavená na OxygenOS 11.3 (Androide 11). Nový Nord má dostavať upady najbližšie 2 roky a 3 roky bezpečnostné záplaty. OnePlus zároveň potvrdilo, že nadviazalo užšiu spoluprácu s OPPO na budovaní lepšieho softvéru, výsledkom by mali byť častejšie a lepšie updaty Android systémov v smartfónoch oboch výrobcov.

V predaji bude Gray Sierra (matná sivá), Blue Haze (modrá lesklá) a Green Wood (zelená s efektom kože). Vo všetkých prípadoch má byť zadná strana bezodtlačková.

Cena bude začínať na sume 399 € čo je o 10 € menej, ako začínal model Nord. Top model by mal stáť 509 €. V predaji budú aj špeciálne zadné kryty z pevného plastu, ktoré dokážu chrániť aj prednú časť.

 

Komentáre k článku