On-line kalkulačka vám povie, kedy prídete na rad s očkovaním

ZDROJ | NordWood Themes

Chceli by ste vedieť, kedy na vás príde rad s očkovaním proti COVID-19? On-line kalkulačka z Poľska, áno, čítate dobre, z Poľska, vám to povie aj s vysvetlením.

Pozrite siŠtát spustil čakáreň na očkovanie, termíny prideľuje podľa veku

Očkovanie na Slovensku určite nejde podľa predstáv ani úradníkov, ktorí to majú na starosti a ani podľa predstáv nás, bežných občanov tejto republiky. Miernu nádej po obrovskej hanbe s prihlasovaním priniesla „Čakáreň„, no aj do tej je možné sa prihlasovať iba postupne, lebo by určite skolabovala. Takto človek ani len netuší, kedy asi príde na rad, keďže tabuľky spred pár mesiacov s rozdelením do fáz už dávno neplatia.

Pozrite siAko sledovať voľné termíny na očkovanie proti Covid-19?

On-line kalkulačka vám však povie, kedy asi prídete na rad. Nie s presným dátumom, no aj to je lepšie ako nič. „Kalkulačka radu na vakcínu pre Slovenskú republiku odhaduje koľko ľudí čaká v rade na vakcínu proti COVID-19 na Slovensku. Odhaduje tiež, ako dlho budete čakať na vakcínu a kedy, pravdepodobne, budete môcť prijať prvú dávku,“ píše sa na stránke on-line kalkulačky.

ZDROJ | Alexander Dummer

Kalkulačka dátumy neháda len tak, ale pracuje s reálnymi číslami z minulosti a akceptuje aj vyhlášku č. 96/2021 Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 8. marca 2021, v ktorej sú jasne stanovené kritériá spojené s očkovaním.

Práve v tejto vyhláške sú aj upravené pôvodné fázy, ktorých dnes máme 11. Prvých 5 je už ukončených, resp. stále prebiehajú a na ďalšie sa čaká. Dôvodom čakania sú nie len problémy s prihlasovaním z minulosti, ale aj postupné dodávky vakcín, ktoré na Slovensko prichádzajú každý týždeň.

On-line kalkulačka zohľadňuje aj tento faktor a tak vo výsledku uvidíte iba hrubý termín, kedy príde rad s očkovaním aj na vás.

V kalkulačke je nutné vyplniť iba niekoľko údajov, na základe ktorých kalkulačka prepočíta termín na očkovanie. Základom je vek, ktorý určuje, do ktorej fázy patríte. Druhým kritériom, ktoré ale vlastne nie je kritériom je fakt, či nie ste tehotná. V takom prípade kalkulačka oznámi: „Tehotné ženy by mali konzultovať ošetrujúceho lekára pred prijatím vakcíny.“ Ďalšie kritériá sa týkajú v podstatne iba ľudí v prvej fáze a kalkulačka vám povie iba toto: „Väčšina ľudí vo Vašej fáze by mala obdržať prvú dávku vakcíny. Ak ste neobdržali prvú dávku, prihláste sa na na tejto stránke. Mali by ste ju onedlho dostať.“

ZDROJ | Omni Calculator

Pod kritériami si môžete preklikať tempo očkovania, mieru očkovania podľa dní či mesiacov, ale vidíte aj čas potrebný na zaočkovanie zvyšku dospelej populácie (deti sa očkovať zatiaľ nesmú). Zaujímavá je však posledná položka, tzv. Absorpcia. Je to percento ľudí ochotných sa dať zaočkovať. Keby bola absorpcia vyššia, napríklad 99% (v praxi nereálne), očkovanie by trvalo takmer dvojnásobný čas dlhšie. Už vyplnených 58% predstavuje číslo z prieskumu.

ZDROJ | Omni Calculator

Podľa veku tak zistíte, že vakcínu dostanete napríklad v čase od 8. mája do 22. mája tohto roku. Druhú dávku vakcíny potom dostanete napríklad v čase od 29. mája do 12. júna 2021.

ZDROJ | Omni Calculator

To sa ale môže zmeniť aj vďaka postupnému príchodu novoschválených vakcín od ďalších výrobcov. Kalkulačku tak môžete použiť o niekoľko týždňov, kedy prvé nové vakcíny dorazia na Slovensko.

Navyše, ako upozorňuje aj kalkulačka: „V mimoriadnych prípadoch môžete dostať vakcínu prednostne, ak spĺňate podmienky pre náhradníkov stanovene na tomto mieste.“

Kalkulačku vytvorili Dominika Miszewska, PhD študentka na varšavskej univerzite a Michał Wirchniański. Kalkulačka je súčasťou Omni Calculator, startupu so stovkami rôznych kalkulačiek na všemožné životné situácie. Zaujímavá je aj kalkulačka na výrobu vakcíny proti COVID-19, ale aj ďalšie práve z radu „COVID kalkulačiek“.

 

 

ZdrojOmni Calculator

Komentáre k článku