Olympus PEN-F s odkazom na staručký model v redakcii

Japonský Olympus koncom januára predstavil nový CSC model série PEN. Na rozdiel od všetkých dovtedajších modelov PEN má Olympus PEN-F jasného predchodcu, staručký PenF zo 60. rokov minulého storočia. Perfektné retro spracovanie sme mohli vidieť už pred jeho predstavením, no dnes novinku máme už aj v redakcii. Pozrite si ju z každého uhla.

RECENZIA Olympus PEN-F – dokonalá retro štýlovka s bohatou výbavou

Olympus PEN-F 10

Olympus PEN-F sa predáva v dvoch rôznych kitoch. Lacnejší s 14-42 mm objektívom môžete mať za 1 399 €, kit s 17 mm, f/1,8 objektívom vás vyjde na 1 499 €.

Olympus PEN-F 31

 

Retro vzhľad novinke nemožno uprieť. Hoci pôvodné PENy mali retro prvky, model PEN-F je z nich najprepracovanejší.

Olympus PEN-F 12

Novinka sa klasickým 14-42 mm objektívom. Osobne by som volil strieborné verzie objektívov, čierne sa viac hodia k čiernemu telu. PEN-F sa totiž predáva aj ako celočierny kúsok.

Olympus PEN-F 13

Výrazne priznané AF svetlo vpravo hore nad objektívom.

Olympus PEN-F 14

Na opačnej strane je úplne nový volič kreatívnych režimov, s ktorým nie je nutné pre úpravu efektov vstupovať do menu. Stačí otočiť a dolačiť kruhovými voličmi.

Olympus PEN-F 15

Nezvyčajne umiestnené ON/OFF a výrazné gravírovanie PEN-F na hornej strane. Nechýbajú stereo mikrofóny, sánky pre blesk a iné príslušenstvo, či klasický jog-dial s až 4 vlastnými režimami.

Olympus PEN-F 16

Olympus PEN-F 17

Jog-dial má navyše aj poistku. Zaujímavá je spúšť so závitom pre už starodávnu drôtovú diaľkovú spúšť. Počas fotenia sa hodí aj veľký volič kompenzácie expozície.

Olympus PEN-F 18

Olympus PEN-F 19

Zadný grip na palec sedí ako uliaty. Pod ním sú už klasické ovládacie prvky.

Olympus PEN-F 20

Až pri tomto pohľade vidieť, koľko kruhových voličov Olympus na novom PEN-F použil. Všetky sú ale „po ruke“, takže ovládanie je o čosi jednoduchšie.

Olympus PEN-F 21

Olympus PEN-F 22

Displej je plne výklopný, čo mnohí určite ocenia. Je ho možné aj takto preklopiť, aby bol chránený počas cestovania. Zadná strana displeja má pritom rovnakú koženú štruktúru, ako je na zvyšku tela.

Olympus PEN-F 32

Olympus PEN-F 23

Nechýba ani elektronický hľadáčik s výborným rozlíšením. Zaujímavé je, že nefunguje, akonáhle vyklopíte displej do „selfie“ polohy.

Olympus PEN-F 24

Olympusu sa to nebude páčiť, ale opäť apelujem na použitie microUSB portu namiesto vlastného nepraktického portu. Vedľa (vľavo) je opäť klasika – microHDMI.

Olympus PEN-F 25

Nezvyčajne umiestnený závit na statív ukazuje ťažisko novinky.

Olympus PEN-F 26

Pod dvierkami je nielen batéria, ale aj slot na SDXC kartu.

Olympus PEN-F 27

Batéria má kapacitu 1 220 mAh/9,3 Wh. Uvidíme, ako bude stačiť počas testu.

Olympus PEN-F 28

Ľavá strana disponuje len mono reproduktorom pre prehrávanie videí.

Olympus PEN-F 29

Olympus PEN-F 30

Recenziu nového Olympus PEN-F nájdete v najnovšom vydaní časopisu TECHBOX 4/2016 už o pár týždňov.

 

Komentáre k článku