Olympus PEN-F – dokonalé retro s funkciami 21. storočia

ZDROJ | TECHBOX

Olympus dnes oficiálne predstavil svoj najnovší počin v oblasti digitálnych fotoaparátov, nový Olympus PEN-F. Ten je už na prvý pohľad jedným z najkrajších retro fotoaparátov na svete, pričom odkaz na staručký PenF zo 60. rokov minulého storočia je jasný.

RECENZIA Olympus PEN-F – dokonalá retro štýlovka s bohatou výbavou

Olympus PenF
Pôvodný Olympus PenF z roku 1963. ZDROJ | Olympus

Dizajnéri sa s novinkou vyhrali do posledného detailu, čo sme si mohli pred pár dňami overiť na vlastné oči. Boli sme totiž medzi prvými na svete, ktorí túto horúcu novinku vo finálnej verzii a to rovno na našom malom Slovensku. Nádherný CSC fotoaparát sme si mohli i vyškúšať a ohmatať, takže sme pre vás rovno nafotili prvú živú fotogalériu.

Pozrite siNAŽIVO | Olympus OM-D E-M5 Mark II – 40 Mpx v praxi

Olympus PEN-F 10

Olmypus PEN-F je iný, ako modely zo série PEN. Je vybavenejší, ale aj drahší. Telo je zo zliatiny hliníka a horčíka, má 427 gramov pri rozmeroch 124,8 x 72,1 x 37,3 mm.

Výrazné novinky sú aj vo vnútri. Výrobca nahradil dlho používaný Live MOS snímač za nový s rozlíšením 20,3 Mpx veľkosti Micro 4/3, ktorému sekunduje nový procesor TruePic VII. Snímač je navyše „zavesený“ na 5-osovej stabilizácii, ktorá vie navyše komunikovať so stabilizovanými objektívmi. Okrem toho je schopný jemným posunom stabilizácie fotiť 40 Mpx JPEG a 50 Mpx RAW fotografie, podobne, ako model OM-D E-M5 MkII.

Olympus PEN-F 21

Nový Live MOS čip je pomerne citlivý, zvláda ISO 80 – ISO 25 600. Poteší aj sekvenčné snímanie rýchlosťou do 10 fps v plnom rozlíšení. Uzávierka pracuje v dvoch režimoch, v klasickom, mechanickom zvláda 1/8000 sekundy, v tichom, elektronickom režime až 1/16000 sekundy.

Autofókus s funkciou Eye Detect AF má k dispozícii 81 zaostrovacích bodov na báze detekcie kontrastu a AF lampu. Nadšencom manuálu poteší, že z jog-dialu zmizli kreatívne režimy a pribudli 4 vlastné C režimy. Okrem toho tu ale nájdete klasiku v podobe PASM, iAUTO či video režimy.

Olympus PEN-F 19

Na hornej stene nechýba ani volič kompenzácie expozície (+/-3 EV), otočný je volič aj pre zapínanie/vypínanie fotoaparátu v štýle navíjania filmu. Po ruke je tiež tlačidlo na rýchle spustenie videa a nastavovacie koliesko okolo spúšte s druhým hneď pod palcom. Samozrejmosťou je dvojica mikrofónov, no vyskakovací blesk by ste tu hľadali márne. Nechýbajú ale sánky na príslušenstvo, vrátane blesku.

Olympus PEN-F 20

Aj predná strana je veľmi zaujímavá. Okrem funkčného tlačidla v spodnej časti naľavo od objektívu je tu nový otočný volič kreatívnych režimov, s ktorým sa Olympus poriadne vyhral. Vďaka nemu si môžete prepínať nielen medzi známymi ART filtrami, ale aj doslova Photoshopom priamo vo fotoaparáte.

Olympus PEN-F 29

Funkcie nesú názvy Colour Profile Control, Monochrome Profile Control a Colour Creator. Viete si tak pomocou spektra nastaviť podanie farieb, pomocou kriviek zas doladiť výsledný obrázok. Samozrejmosťou je ukladanie do formátu RAW, v tomto prípade ide o 12-bitový záznam. Nechýba klasické JPEG či 3D MPO formát.

Zadnú stranu budú milovať aj videoamatéri práve kvôli kompletne výklopnému displeju, ktorý je navyše aj dotykový. Displej má 3 palce a rozlíšenie 720 x 480 px. Rozloženie tlačidiel je klasické, všetko je poruke. Samozrejmosťou je aj elektronický hľadáčik s OLED displejom s rozlíšením 1 024 x 768 px.

Olympus PEN-F 25

Ak by ste čakali od nového PEN-F Ultra HD video, musím vás sklamať. Novinka zvláda Full HD video, no pri 60 fps, resp. 30 fps, ale v ALL-I režime. Ultra HD video môžete natáčať len vo forme časozberného videa. Video sa ukladá buď v MOV alebo AVCHD formáte. Počas neho je samozrejme možné meniť všetky manuálne nastavenia obrazu.

Olympus PEN-F 23

Vo výbave PEN-F chýba azda jedniné – 3,5 mm audio konektory na mikrofón a slúchadlá. Dáta sa ukladajú na SDXC kartu. Poteší microHDMI konektor, sklame opäť neštandardný Olympus konektor. MicroUSB tak stále chýba. Samozrejmosťou je však Wi-Fi modul, s ktorým sa pripojíte k smartfónu alebo tabletu a môžete PEN-F ovládať na diaľku.

V predaji sa objaví aj unikátne príslušenstvo doslova ušité na mieru z kože. Cena týchto kúskov je zatiaľ neznáma, no nízka vraj nebude.

Olympus PEN-F 32
ZDROJ | Olympus
Olympus PEN-F 31
ZDROJ | Olympus
Olympus PEN-F 30
ZDROJ | Olympus
Olympus PEN-F 29
ZDROJ | Olympus

Olympus PEN-F sa na svetové trhy dostane koncom februára, u nás by sa mal objaviť počas jari s cenami od 1 199 € (telo), 1 399 € (telo + 14-42 mm) až po 1 499 € (telo + 17 mm, f/1,8).

ZdrojOlympus

Komentáre k článku