Olympus OM-D E-M1 Mark II naživo v Bratislave

Dnes bol špeciálny deň. Do Bratislavy dorazil očakávaná vlajková loď japonského Olympusu, CSC fotoaparát OM-D E-M1 Mark II. Druhá generácia úspešného modelu pre najnáročnejších prichádza s mnohými vylepšeniami. O tých ste si ale mohli prečítať už pri jeho oficiálnom predstavení. Na moment sme si ho mohli vyskúšať. Aký je naživo?

RECENZIAOlympus OM-D E-M1 Mk II – malý unikát s rýchlosťou Šinkansenu

https://www.youtube.com/watch?v=V5LXNHnbOew

Novinka sa na náš trh dostane už v najbližších dňoch. Nebude ale pre každého. Cena cez 2 500 € hovorí za všetko. To je však v porovnaní s full-frame vlajkovými loďami ani nie polovica. V tom má novinka veľkú výhodu. Pritom výbava je hodná sa porovnávať i s nimi. Mnohým môže ale prekážať pomerne malý CMOS snímač s veľkosťou Micro 4/3.

Pozrite siRECENZIA Olympus OM-D E-M1 – dokonalé CSC?

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-1

Dizajn novinky je takmer identický s predchádzajúcim modelom. Má však masívnejší predný grip a mierne upravené ovládacie prvky. Tie však ostali na pôvodných miestach, čo kvitujem.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-3

Vo vnútri novinky je úplne nový 20,4 Mpx CMOS snímač a 4-jadrový procesor TruPic VIII. Ten pomáha pri neskutočne rýchlom kontinuálnom fotografovaní – 18 fps s C-AF alebo až 60 fps s S-AF! Samozrejme, v plnom rozlíšení a v RAW formáte. Problém je však pamäť. Na takéto bleskurýchle fotenie potrebujete UHS-II kartu. Inak sa pri naplnení buffera načakáte.

A takto vyzerá výsledok 60 fps snímania bez dodatočných úprav v JPEG priamo z aparátu (pre plné rozlíšenie si otvorte fotku v novom okne/tabe):

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-4-2

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-5-2

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-6-2

Chce to však cvik. Na prvý pokus to ale nevyzerá zle. Horšie je to s nasadeným 300 mm objektívom a naháňaním vtákov. Na to treba výrazne viac skúseností:

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-13-2

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-4

Na pravoboku sú akési väčšie dvierka a gumový kryt konektora….

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-5

Ten poslúži na pripojenie káblovej diaľkovej spúšte.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-6

Pod pomerne masívnymi dvierkami sú dva (!) sloty na SD karty. Jeden (horný) podporuje aj karty typu UHS-II, spodný žiaľ len UHS-I.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-7

Zadná stena má asi najviac rozdielov. Škoda vymenenej páčkyp re prepínanie funkcií. V minulom modeli bola bližšie pod palcom. Človek si ale zvykne. Tlačidlá Menu a Play sú omnoho bližšie pri sebe. Dôvod je jednoduchý – Výrobca potreboval miesto na pohodlné vyklápanie displeja.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-8

Displej je totiž po novom plne výklopný. Samozrejme je plne dotykový a pomerne dobre čitateľný aj na priamom slnku. Samozrejmosťou je aj elektronický hľadáčik s OLED displejom, ktorého obnovovacia frekvencia poskočila na 120 fps.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-9

Na ostrenie využíva 121 zaostrovacích bodov takmer na celej ploche snímača. Všetky sú pritom krížové. Ostrenie je extrémne rýchle a vcelku presné. Uvidíme ale počas ostrého testu. Zaujímavo znie funkcia Pro Capture pre fotografovanie už pri polovične stlačenej spúšti. OM-čko spraví 14 fotiek skôr, ako ju dotlačíte.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-10

Ani OM-D E-M1 Mark II neubrala z vysokých štandardov. Telo je kompletne utesnené voči prachu, striekajúcej vode, vlhkosti a mrazu.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-11

Na voliči režimov pribudli vlastné (C1, C2 a C3) režimy, zmizli režimy na scénické snímanie či PhotoStory. Majiteľom chýbať určite nebudú.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-12

Profi ovládanie pre profi používateľov. Vždy je to najdôležitejšie pod palcom.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-13

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-14

Novinkou je 3,5 mm audio výstup, ale aj USB-C port! Nabíjať cez neho batériu ale možné pravdepodobne nebude.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-15

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-16

V spodnej časti je samozrejme aj konektor na prídavný grip.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-17

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-18

Väčší je predný grip, väčšia je i batéria. Tá má kapacitu 1 720 mAh! Oproti predchodcovi narástla až o 500 mAh. Výborné.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-20

Olympus OM-D E-M1 Mark II má ale aj inú novinku – Ultra HD video. Nová vlajková loď Olympusu je schopná natáčať UHD pri 30 fps. Popri tom vie využívať unikátnu 5-osovú stabilizáciu snímača. Funkcií má ale mnohonásobne viac. Na ich preskúmanie však hodinka nestačí. Preto sa už teraz teším na plnohodnotný test.

Niekoľko ďalších ukážkových záberov s 14-42 mm, 40-100 mm a 300 mm objektívmi.

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-1-2

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-2-2

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-7-2

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-8-2

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-10-2

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-19-2

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-17-2

olympus-om-d-e-m1-mk-ii-foto-noresize-18-2

Komentáre k článku