Oficiálna aplikácia Covid19 ZostanZdravy je už dostupná pre Android a iOS

ZDROJ | Narodne centrum zdravotnickych informacii

Lekárska iniciatíva Zostaň zdravý nadviazala spoluprácu so slovenskou technologickou spoločnosťou Sygic. Ich spoločná aplikácia, ktorá má pomôcť potlačiť šírenie nového koronavírusu, je už aktuálne dostupná na stiahnutie pod hlavičkou Národného centra zdravotníckych informácií.

Dobrovoľní lekári a vývojári poskytli novú aplikáciu všetkým krajinám sveta vrátane Slovenska zadarmo. Aktuálne je už dostupná v obchodoch App Store a Google Play v základnej verzii, ktorá je určená najmä pre rýchly prehľad symptómov a informácií o karanténe pre ľudí, ktorí ju musia dodržiavať podľa nariadenia po návrate zo zahraničia alebo po blízkom kontakte s nakazenou osobou.

Používatelia môžu priamo v aplikácii označiť miesto, kde dodržiavajú karanténu. Na tento účel bude najbližších 14 dní aplikácia monitorovať GPS lokalitu zariadenia a v prípade porušenia karantény na to aplikácia používateľa upozorní push notifikáciou. Sľubované overovanie dodržiavania karantény na základe tvárovej biometrie sa v aplikácii v tejto chvíli nenachádza.

Technológiu Bluetooth využíva aplikácia na zistenie blízkosti kontaktu zdravých a infikovaných osôb na 1-20 metrov. Aplikácia na identifikáciu infikovaných využíva anonymné identifikačné kódy, ktoré si od osoby po zistení infikovania vypýta zdravotnícky pracovník.

Pozrite siOdteraz si môžete objednať štátny test na koronavírus aj on-line

Po vložení kódu s pozitívnym výsledkom do systému dostanú všetci používatelia, ktorí prišli do kontaktu s infikovanou osobou, SMS alebo push notifikáciu o tom, že mohli byť vystavení ochoreniu COVID-19. Takéto blízke kontakty monitoruje aplikácia spätne až po dobu 14 dní.

Ak smartfón rozpozná vo svojom okolí Bluetooth zariadenie, ktoré sa v okruhu dosahu objaví dlhšie ako určuje presný časový limit, aplikácia zapíše približnú GPS polohu stretu a zariadenia anonymne zapíše na vzdialený server.

Pozrite siAko pomôcť okoliu? Prispejte svojou aktivitou proti koronakríze aj vy!

Súčasťou aplikácie sú tiež základné informácie o aktuálnom stave šírenia ochorenia COVID-19 na Slovensku. V mapovom prostredí sú zaznačené mestá a v niektorých prípadoch aj mestské časti s pozitívne testovanými osobami a tieto informácie si môžu používatelia zobraziť aj v abecednom zozname.

Základná verzia aplikácie by sa mala postupne rozširovať o nové funkcie a jej tvorcovia sľubujú každodenné aktualizácie. V budúcnosti pritom bude možné túto aplikáciu nasadiť aj v prípade ďalších pandémií, ktoré si budú vyžadovať prísnu izoláciu infikovaných osôb od ich okolia.

Pozrite siAplikácie bojujúce proti COVID-19 by nemali sledovať polohu používateľov

Aplikácia Covid19 ZostanZdravy bola poskytnutá štátom bezplatne a na Slovensku jej vydanie z dôvodu opatrení spoločností Apple a Google zastrešuje spomínané Národné centrum zdravotníckych informácií v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR. Štát tak už pravdepodobne nebude vyvíjať vlastné riešenie a pre účely potlačenia šírenia nového koronavírusu využije práve aplikáciu od spoločnosti Sygic a iniciatívy Zostaň zdravý. V tejto chvíli však nie je jasné, či sa jej súčasťou v budúcnosti stane aj tvárová biometria od spoločnosti Innovatrics, o nasadení tejto technológie by mal rozhodnúť štát.

Covid19 ZostanZdravy

Veľkosť:
33,1 MB
Platforma:
iOS 10.0 alebo novší, Android 5.0 alebo novší

ZdrojNárodné centrum zdravotníckych informácií

Komentáre k článku