OECD má novelu zákona, ktorá nekompromisne zdaní technologických gigantov

ZDROJ | facebook.com/theoecd

Globálni technologickí hráči budú musieť platiť daň v každej krajine, v ktorej obchodujú. Doteraz im stačilo sa registrovať v krajine s najnižšími daňami.

Technologickí giganti sú ochotní ísť až na hranu zákona, aby minimalizovali platenie daní. Z toho dôvodu si spoločnosti ako Apple, Google alebo Facebook, priznávajú svoje zisky a registrujú ochranné známky a patenty v krajinách s čo najnižším daňovým zaťažením, napríklad v Írsku. To znamená, že platia dane len v krajine registrácie, nie v krajinách kde obchodujú.

ZDROJ | cnet.com

Jednotlivé štáty už proti týmto postupom technologických gigantov začali zavádzať opatrenia, no aby sa predišlo zbytočným komplikáciách, OECD predložila spoločnú novelu zákonov, ktoré definujú jasné pravidlá. O tie prejavilo záujem približne 130 krajín. Pôvodné znenie zákonov venovaných tejto problematike je ešte z dvadsiatych rokov minulého storočia.

Agentúra Reuteurs píše, že zástupcovia OECD očakávajú prvé reakcie na nimi predloženú novelu zákona už budúci týždeň na zasadnutí dvadsiatky ministrov financií vo Washingtone. OECD pripúšťa, že zmeny zákonov môžu mať negatívny vplyv na Írsko a niektoré daňové raje, na druhej strane sa vyrovnajú straty, ktoré pri súčasnej situácii vznikajú na veľkých trhoch ako je USA a Francúzsko. Príkladom toho, že je nutné problematiku riešiť na globálnej úrovni je Francúzsko, ktoré zaviedlo pre technologických gigantov vlastnú daň. USA reagovalo zvýšením daní na francúzske víno.

Spoločnosť Apple je v spore s Európskou Úniou práve pre danenie svojich ziskov v Írsku. Ak by padol verdik v neprospech technologickej firmy, tá by musela zaplatiť 14 miliárd amerických dolárov. Google sa naopak medzičasom už stihol dohodnúť s Francúzskom na vyrovnaní daňových nezrovnalostí vo výške miliardy dolárov v prospech Francúzska. Európska únia tiež vyzvala Amazon na spätné platenie daní v Luxembursku. Suma sa vyšplhala na 250 miliónov eur. Spoločnosť na návrhy OECD reagovala, že ide o dôležitý krok.

ZDROJ | iser.essex.ac.uk

Nové pravidlá, ktoré OECD navrhuje jasne hovoria, aký finančný obrat musí spoločnosť na konkrétnom trhu mať, aby sa jej zdanenie týkalo. Pravidlá tiež definujú koľko zo zisku bude možné zdaniť. Cieľom je umožniť miestnym vládam zdaniť väčšinu zisku zahraničnej spoločnosti zarobeného na území krajiny, v ktorej obchod prebieha. Nové daňové zákony sa majú týkať nadnárodných spoločností, ktorých príjmy sú nad 750 miliónov eur.

Pravidlá tiež hovoria o tom, že nadnárodný gigant musí mať na území trvalú a významnú interakciu so zákazníkmi, bez ohľadu na to, či je alebo nie je fyzicky v krajine prítomný. Novela sa má dotknúť okrem internetových spoločností aj spotrebiteľských firiem, ktoré predávajú maloobchodné výrobky prostredníctvom distribučnej siete, ktorú môžu, ale nemusia vlastniť.

Spoločnosti, ktorých by sa nové pravidlá týkali, by v každej krajine pôsobnosti platili daň na základe vopred dohodnutých percentuálnych bodov. Koľko percent by to presne bolo ešte nie je určené ani v hrubom rámci, toto číslo bude predmetom pokročilých diskusií. Francúzsky minister financií pre Reuters povedal, že výsledkom stretnutia vo Washingtone by malo byť politické usmernenie na dosiahnutie dohody o medzinárodnom zdaňovaní v roku 2020. Na stretnutí by sa tiež mala uzavrieť rámcová dohoda s 134 krajinami, ktoré ešte v januári prejavili záujem o jednotné riešenie zdaňovania nadnárodných spoločností.

Zdrojreuters.com

Komentáre k článku