Odomykanie Tesly bez kľúča predstavuje hrozbu krádeže

Vedci z KU Leuven prišli na to, ako oklamať systém odomykania vozidiel Tesla. Podľa vedcov stačí, aby zlodej prešiel okolo majiteľa vozu a skopíroval jeho kľúč.

Najznámejšie elektrické auto na svete trpí novou hrozbou, ktorá je ako stvorená pre zlodejov áut. Tí sa doň dostanú pomocou hacknutia systému a špeciálneho kľúču, ktorý Tesla vozidlá používajú. Tesla fob key je bezkontaktný elektronický kľúč, ktorým je možné odomknúť a naštartovať vozidlo.

ZDROJ | Tesla

Pozrite siTáto Tesla Model S má za sebou 640-tisíc kilometrov a dve výmeny batérií

Konkrétna hrozba ukradnutia sa týka Tesla Modelu S, ktoré boli dodané ešte pred júnom tohto roku. Tesla už na problém reagovala vydaním aktualizácie, ktorá mala hrozbu odstrániť pre jednotlivé vozidlá. V rámci aktualizácie boli pridané silnejšie zabezpečenia kódovaní dverí.

Zároveň spoločnosť pridala možnosť zosilniť uzamykanie cez PIN kód, ktorý sa vyžaduje predtým, než auto naštartujete. Ide v podstate o akúsi formu dvojfaktorovej verifikácie.

Napriek tomu sa Tesly kradnú menej, keďže ich zabezpečenie je na veľmi vysokej úrovni. Pokiaľ sa vozidlo Tesla aj ukradne, je vysoká pravdepodobnosť, že ho príslušné orgány vystopujú. Dôvodom je aj neustále zapnutý GPS signál, ktorý umožňuje sledovať vozidlo na diaľku.

ZDROJ | Tesla

Pozrite siTesla expanduje, postaví veľkú automobilku v Číne

Podľa štatistky sa  v USA zo 115 ukradnutých Tesla vozidiel podarilo nájsť 112, čo je určite slušná bilancia. Pokiaľ teda náhodou vlastníte Teslu, najideálnejším spôsobom je zapnúť PIN kód a tým zabrániť nepovoleným osobám, ktoré kód nepoznajú, v jazde autom.

Na druhej strane sa hovorí, že aj po aktualizácii je systém náchylný na hacknutie, takže je možno iba otázkou času, kedy dôjde k ďalšiemu ohrozeniu bezpečností vozidiel. Kto by to bol povedal, že klasické kľúče od auta bez všetkých tých čipov a senzorov budú tie najbezpečnejšie.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku