Reklama

Odhaľovanie rakoviny je vďaka Google zasa o niečo jednoduchšie

Zdroj | Google
Richard Pliešovský
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Takmer každý deň sa dozvedáme v čom nám umelá inteligencia uľahčuje náš život a zlepšuje jeho kvalitu. Niekedy ide o užitočné funkcie, inokedy je to skôr pikoška pre bulvár. Správy vedcov z Google patria jednoznačne do prvej kategórie.

Na výročnej schôdzi Americkej asociácie pre výskup rakoviny oznámili výskumníci z Google prototyp mikroskopu s rozšírenou realitou, ktorý by mal pomôcť s diagnostikovaním pacientov. V dnešnej dobe je tento proces náročný. Patológovia analyzujú odobraté tkanivá a hľadajú príznaky rakoviny. Aj v tomto sofistikovanom odbore sa nájde miesto na využívanie nástrojov strojového učenia.

Spoločnosť Google sa domnieva, že ich mikroskop môže pomôcť prevádzkam s nízkymi rozpočtami, ako sú napríklad menšie laboratória a kliniky, ale aj v rozvojových krajinách. Mikroskop sa dá používať ľahko a jednoducho. Podľa vyjadrenia Google „môže pomôcť urýchliť a demokratizovať prijatie hlbokých vzdelávacích nástrojov pre patológov po celom svete.“

Zdroj | Google

Zariadenie je klasický svetelný mikroskop, patológmi bežne používaný. Vedci z Google ho vylepšili o umelú inteligenciu a rozšírenú realitu. Neurónové siete naučili objavovať rakovinové bunky na fotkách ľudského tkaniva. Keď potom patológ skúma pod vylepšeným mikroskopom tkanivo, obraz sa prenáša do počítača. Algoritmy umelej inteligencie detegujú rakovinové bunky v tkanive a systém ich potom premieta do okulárov v mikroskope. Všetko sa odohráva v reálnom čase a funguje tak rýchlo, že nezdržuje patológa zbytočným čakaním na výsledok.

Vedecký tím zdôraznil, že dobré výsledky s mikroskopom majú v oblasti rakoviny prsníka a prostaty. Systém sa však ukázal byť vo svojich hodnoteniach veľmi presný. Toto nastavenie by sa mohlo podľa vyjadrenia Google použiť aj na iné typy rakoviny, ale aj na zisťovanie infekčných ochorení, napríklad malárie a tuberkulózy.

Pozrite si

Aplikácia detekujúca rakovinu už nie je sci-fi

Po prispôsobení si mikroskop s rozšírenou realitou môže nájsť uplatnenie v širokom spektre aplikácií nielen v zdravotnej starostlivosti, ale aj vo vede a výskumu, kde sa porovnávajú biologické vzorky a tkanivá.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.