Od dnes platíme za volania a SMS zo Slovenska do EÚ menej

ZDROJ | ASUS

Od dnes, 15. mája 2019, vstupuje do platnosti nové nariadenie Európskej únie, podľa ktorého sú telekomunikační operátori nútení znížiť ceny hovorov z domácej krajiny do iného členského štátu EÚ. Ide o podobný krok, ako boli kedysi znižovania cien roamingu, kým sa ceny nevyrovnali cenám ako v domácej krajine. Teraz sú na rade ceny za volania mimo domácej krajiny.

Pozrite siRoaming v Európe – Ako od dnes (15. júna) fungujeme v roamingu?

ZDROJ | Samsung

O tomto kroku sa hovorilo v únii ešte počas znižovania cien roamingových poplatkov, no naraz to zjavne nebolo možné. Nové nariadenie poslanci schválili koncom minulého roka, od dnes vstupuje oficiálne do platnosti.

V nariadení sú pritom jasne určené maximálne ceny, tzv. cenové stropy, ktoré si môžu operátori účtovať za hovory a SMS správy z domácej krajiny členského štátu EÚ do inej krajiny EÚ.

Pozrite siOd budúceho roka voláme v EÚ lacnejšie, príde aj 5G

„Nová legislatíva zavádza od 15. mája 2019 cenový strop na hovory do iných členských štátov EÚ na úrovni 19 centov za minútu, cena cezhraničnej textovej (sms) správy v rámci EÚ by mala byť maximálne 6 centov,” písalo sa v správe po schválení nového nariadenia. Ceny sú však bez DPH, keďže v každom členskom štáte EÚ sú iné dane.

Pre Slovensko je tak cenový strop na úrovni 23 centov za minútu hovoru a 7 centov za SMS. Toto nariadenie potvrdili všetci operátori na Slovensku. MMS správa bude stáť rovnako ako doteraz, 39 centov.

O2 ceny prakticky znižovať nemusel, Orange taktiež vo väčšine programov spĺňa nariadenie a kde nie, ceny znížil za SMS na 6 centov. Telekom taktiež vo väčšine prípadov ceny upravovať nemusel, jedine pri predplatených kartách ceny klesli pri SMS na 7 centov.

„Zákazníci v O2 už teraz volajú a SMS-kujú do krajín EÚ a EHP výhodnejšie alebo porovnateľne ako stanovuje Európska komisia novou reguláciou cien. Preto sme nemuseli pristúpiť k žiadnej úprave našich cenníkov,“ povedala Tereza Molnár, hovorkyňa O2.

„Spoločnosť Orange Slovensko reguláciu nielenže v plnom rozsahu rešpektuje, ale dlhodobo ide nad jej rámec, čo platí aj v prípade regulácie medzinárodných hovorov do EÚ. Už v roku 2012 sme v najpoužívanejších paušáloch upravili ceny medzinárodných hovorov do EÚ na 10 centov/min. odchádzajúceho hovoru a 6 centov za medzinárodnú SMS do EÚ. Maximálna cenníková cena je od 15.5.  v súlade s reguláciou automaticky upravená na 22,8 centov za minútu odchádzajúceho medzinárodného hovoru do EU rovnako v mobilnej aj fixnej sieti a 7,2 centa za odoslanú medzinárodnú SMS do EÚ,” píše v stanovisku Orange.

 

Ceny platia pri volaní a posielaní správ zo Slovenska do iného členského štátu Európskej únie. Členskými štátmi sú: Belgicko, Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holansko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Spojené kráľovstvo (zatiaľ ešte stále), Švédsko a Taliansko.

ZDROJ | Incipio

Vyššia bezpečnosť

Novinkou EÚ, ktorá do platnosti prichádza zároveň s maximálnymi cenami, je nutnosť šifrovania chatovacích a VoIP služieb ako Skype, WhatsApp, Viber apod. Spoločnosti, ktoré stoja za týmito službami musia šifrovať všetku komunikáciu medzi používateľmi z EÚ. Potešiť má aj nutnosť vrátenia nevyužitého kreditu v prípade ukončenia zmluvy s niektorou z vyššie spomínaných či podobných služieb.

ZdrojEP

Komentáre k článku