Od budúceho roka voláme v EÚ lacnejšie, príde aj 5G

ZDROJ | HTC

V Európskom parlamente bol včera schválený návrh upravujúci ceny volaní do zahraničia. Platiť bude pre všetky členské štáty do všetkých členských štátov EÚ od leta budúceho roka. Navyše od 2020 má prísť 5G a operátori musia uľahčiť prácu záchranárom.

Pozrite siPo roamingu chce Európsky parlament zrušiť aj poplatky za volanie do zahraničia

Aby sme boli presní, nová smernica upravujúca maximálne ceny hovorov, ktoré si môžu účtovať operátori bude v platnosti od 15. mája 2019.

Nejde pritom o roaming, ktorého úpravy cien sme sa dočkali už minulý rok. Volania do zahraničia, presnejšie do Európskej únie boli (a sú) stále pomerne vysoké, hoci viacerí operátori na Slovensku už ceny celkom znormalizovali. Minimálne tie v EÚ.

Pozrite siRoaming v Európe – Ako od dnes (15. júna) fungujeme v roamingu?

ZDROJ | Philips

Po novom si však budú môcť operátori účtovať maximálne 0,19 € za minútu hovoru a maximálne 0,06 € za SMS správu. Ceny sú uvádzané bez DPH, keďže každá krajina EÚ má vlastnú daň. Maximálna cena za MMS správu sa ale v tlačovom vyhlásení nespomína. Bude ale zjavne upresnená.

Novinkou, ktorá príde do platnosti zároveň s maximálnymi cenami je nutnosť šifrovania chatovacích a VoIP služieb ako Skype, WhatsApp, Viber apod. Spoločnosti, ktoré stoja za týmito službami budú nútené šifrovať všetku komunikáciu medzi používateľmi z EÚ. Potešiť má aj nutnosť vrátenia nevyužitého kreditu v prípade ukončenia zmluvy.

ZDROJ | Incipio

Pre členské štáty EÚ zas poslanci EP odhlasovali nutnosť sprístupnenia dostatočných frekvencií na 5G siete už do roku 2020. EÚ chce dosiahnuť, aby minimálne v jednom veľkom meste krajín EÚ bola dostupná sieť 5G. Realita ale asi bude niekde celkom inde.

Zásadnejším nariadením pre členské štáty je ochrana životov. Napríklad v prípade katastrofy alebo inej závažnej udalosti budú musieť obyvatelia v jej okolí dostať SMS správu, alebo inú notifikáciu informujúcu o riziku. Štáty majú 42 mesiacov na zavedenie tejto novinky.

ZDROJ | HTC

Od roku 2020 by mali zas záchranné zložky dostávať s informáciou o nehode či inej udalosti aj jej presné GPS súradnice. Očakáva sa, že vďaka tomu sa zrýchli celkový záchranný systém a môže byť zachránených viacerov životov.

ZdrojEP

Komentáre k článku