Od 15. júna v EÚ nebudeme platiť žiadne roamingové poplatky

ZDROJ | Samsung

Od polovice júna nebudeme v Európskej únii platiť žiadne roamingové poplatky navyše. S konečnou platnosťou to schválil Európsky parlament, vďaka čomu vstupuje do platnosti nulová roamingová sadzba pre zákazníkov zo všetkých členských štátov únie.

zrušenie roamingu
ZDROJ | ilust

Ako to bude fungovať?

Jednoducho. Ak od 15. júna 2017 vycestujete za hranice Slovenska a namierite si to do akejkoľvek krajiny Európskej únie, nebudete sa musieť báť vysokých cien za poplatky za telefón.

Váš domáci operátor vám nebude môcť účtovať vyššie poplatky, ako vám účtuje za hovory doma. Ak napríklad platíte 13 centov za minútu hovoru, rovnakú sumu budete platiť aj za hovor z Čiech, Španielska či Talianska.

Aby sa medzi sebou operátori nebili, Europarlament schválil maximálne veľkoobchodné ceny pre operátorov, ktoré si môžu medzi sebou účtovať. Funguje to v každej krajine, kde maximálne ceny ošetrujú regulačné úrady.

Ak voláte do inej siete, váš operátor za to platí konkurenčnému operátorovi, že vás prepojí. Keď niekto volá vám, jeho operátor platí vášmu operátorovi prepojovací poplatok. Rovnako to funguje aj v roamingu.

ZDROJ | Europa.eu

Po novom si budú operátori môcť medzi sebou za roamingové prepojovacie poplatky účtovať 0,032 €/min, 0,01 €/1 SMS a 7,7 €/1 GB dát. Dáta majú pritom ešte zlacnieť, ale až postupne. Do roku 2022 veľkoobchodná cena klesne na 2,5 €/1 GB. Ceny sú, samozrejme, bez DPH.

Pre nás, používateľov, ale tieto veľkoobchodné ceny neznamenajú nič. Možno len to, že ak operátori vyhodnotia, že im budú prinášať stratu, môžu postupne a nenápadne dvíhať iné poplatky, na ktoré majú dosah a ktoré už ovplyvnia aj používateľov.

Len pre zaujímavosť, za 10 rokov klesli roamingové poplatky v EÚ za hovory o 92%. Dáta sú od roku 2012 lacnejšie až o 96%.

V ktorých krajinách platia nulové roamingové poplatky?

Anglicko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

Anglicko po ukončení Brexitu, teda vystúpení z EÚ, bude z tejto skupiny vyňaté.

Pozrite siV júni 2017 skončí európsky roaming! Aj ten má ale svoje obmedzenia

ZDROJ | Coolpad

Bude sa dať oklamať systém?

Ak vám náhodou zasvietili oči, že po lacné SIM karty pôjdeme do zahraničia, musím vás sklamať. Na ochranu operátorov pred zneužívaním nulového roamingu bude existovať niekoľko opatrení.

Napríklad operátor pri zistení, že dlhodobo využívate služby výhradne v roamingu (Slovák si kúpi lacnú SIM kartu Nemecku), bude môcť obmedziť služby či dokonca si vyžiadať dôkazy, že žije v danej krajine a len dlhodobejšie je vycestovaný v zahraničí.

ZdrojEuropa.eu

Komentáre k článku