Občiansky preukaz v iPhone bude realitou príchodom iOS 13. Či aj u nás nevedno

ZDROJ | youtube.com/briantong

Jesenný príchod iOS 13 prinesie doslova stovky noviniek. Jednou z nich je odstránenie technického obmedzenia NFC čipu v iPhonoch. Uvoľnenie čipu využíva hneď niekoľko krajín na možnosť vložiť identifikačné doklady do smartfónu.

Japonsko ako jedna z prvých krajín oznámila, že umožní vložiť národný identifikačný doklad do Apple zariadení pomocou aplikácie, ktorú si nechala vyvinúť. Podobné kroky oznámilo aj Nemecko. Tamojšie ministerstvo vnútra údajne usilovne pracuje na tom, aby občania krajiny mohli vďaka NFC čipu vložiť identifikačnú kartu do smart zariadenia.

ZDROJ | macrumors.com

Dátum spustenia, prirodzene, nebude skôr ako na jeseň. Ministerstvo vnútra dátum bližšie nešpecifikovalo. Okrem nemeckých „občianskych preukazov“ sa do smartfónu budú dať vložiť aj povolenia na pobyt a biometrické pasy.

Pozrite si13 najlepších noviniek, ktoré prináša iOS 13

Vložiť identifikačné doklady do iPhonu bude v Nemecku samozrejme dobrovoľné. Práve táto krajina však bude zaujímavým experimentálnym poľom, nakoľko podľa prieskumov Nemci najmenej dôverujú technológiám tohto typu a sú veľmi hákliví na ochranu osobných údajov. Aj to má byť dôvod, prečo veľmi málo využívajú elektronické platby a v peňaženkách nosia najväčšiu hotovosť spomedzi európskych krajín.

NFC čip je štandardnou hardvérovou výbavou Apple zariadení. Spoločnosť však doteraz čip blokovala len pre platby Apple Pay a na zabezpečenie komunikácie medzi jablkovými zariadeniami. S príchodom iOS 13 bude čip odblokovaný, avšak vývojári aplikácií budú musieť získať súhlas od Apple, ak ho budú chcieť pre svoju aplikáciu použiť.

ZDROJ | thyngs.net

Rovnako Veľká Británia komunikuje s Apple o využívaní NFC čipu pre ich pre ich Brexit aplikáciu. Tá má okrem iného slúžiť pre občanov Európskej únie pracujúcich vo Veľkej Británii.

Podľa nemeckého ministerstva vnútra je v rokovaní o využívaní NFC čipu viacero krajín dlhodobo, dokonca mali lobovať za uvoľnenie tejto technológie. Môžeme teda očakávať, že možnosť vložiť identifikačné doklady do smart zariadenia od Apple, oznámi postupne viacero krajín.

Pozrite siWifi Porter umožní pripojiť sa na Wi-Fi aj bez hesla, pomocou NFC

Na Slovensku by sme mohli rovnako využiť možnosť vložiť občiansky preukaz a pas do iPhonov. Pasy s potrebnými čipmi sa vydávajú od roku 2008. Občiansky preukaz rovnako obsahuje kontaktný čip s informáciami potrebnými na identifikáciu. Použitie tohto čipu ste si mohli všimnúť, napríklad, pri pasových kontrolách na letiskách krajín, kde vám na vstup stačí práve občiansky preukaz.

Či Slovensko pracuje na aplikácii umožňujúcej vložiť identifikačné doklady do smart zariadenia sme sa mailom pýtali Ministerstva vnútra SR. To má na odpoveď podľa tlačového zákona 30 dní.

Zdroj9to5mac.com,macrumors.com

Komentáre k článku