Obchodný reťazec Kroger spúšťa donášku potravín robotom

Americký obchodný reťazec Kroger spúšťa pilotné testovanie doručovania potravín až ku dverám. Využívať na to bude autonómnych robotov Nuro.

Vždy, keď sa objaví nová informácia o tom, že niektorá spoločnosť začína s doručovaním obedov či potravín až do zamestnania, prípadne ku dverám, spomeniem si na jeden záber z animovaného filmu Wall-E. Áno, mnoho ľuďom príchod novej technológie uľahčí život (skvelým príkladom je doručenie jedla na Islande, kde terén podmienky sťažuje), no potrebujeme ho vôbec ešte uľahčovať?

ZDROJ | Disney

My tu ale nie sme preto, aby sme polemizovali nad otázkami smeru, kam sa ľudstvo poberá. Najnovšie sa objavujú správy o tom, že donášku potravín až domov chce priniesť americký maloobchodný reťazec Kroger. Na tom by ešte nebolo nič, veď Amazon už podobnú službu ponúka niekoľko rokov. Kroger sa však chce pri donáške spoľahnúť na autonómne autíčka Nuro.

Nuro je kompaktné autonómne vozidlo, ktoré bolo vyvinuté na doručenie všetkého, od tovaru až po obedové menu. O všetko sa starajú senzory v podobe kamier, radarov a systému LIDAR. Za jeho zrodom stoja dvaja bývalí inžinieri Google.

ZDROJ | Nuro

Autonómne autíčko má začať doručovať najprv základné potraviny, akými sú chlieb, mlieko či vajíčka. Pilotný program odštartuje už túto jeseň, no mesto, kde sa tak stane si zatiaľ Kroger necháva pre seba. Ak pôjde všetko podľa plánu, reťazec začne s prevádzkou vozidiel vo všetkých svojich 2 800 obchodov.

Celý proces by mal byť pomerne jednoduchý. Zákazník svoj nákup vytvorí cez aplikáciu. Následne by ho mal vykonať ľudský pracovník, naložiť ho do Nuro, ktorý potom príde až ku dverám. Objednávateľovi príde notifikácia o doručení, ale aj špeciálny kód, po ktorého zadaní sa vozidlo otvorí. V budúcnosti možno bude dostupné aj rozpoznávanie tváre.

Pozrite siNuro – podarené autonómne autíčko, ktoré doručí tovar až k dverám

Mnoho detailov ale ešte nie je známych. Americké mestá sú známe svojou rozľahlosťou, čo by mohlo používanie služby sťažovať. Nehovorí sa zatiaľ ani o cenách, ktoré by síce postupne mohli byť nižšie, no na začiatku nepôjde o lacnú záležitosť. Všetko sa ale dozvieme už na jeseň.

ZdrojKroger

Komentáre k článku