O2 zdvojnásobuje balíky dát, pri príležitosti rozširovania 5G siete

O2 pokračuje v investovaní desiatok miliónov eur do 5. generácie mobilných sietí. Po spustení pilotnej prevádzky 5G siete v októbri minulého roka je jeho 5G sieť aktuálne dostupná už v 15 lokalitách, aj mimo husto obývaných sídlisk. Pri tejto príležitosti operátor k O2 SMART paušálom pridáva dvojnásobné balíky dát.

20 % populácie Slovenska

Operátor O2 odštartoval komerčnú prevádzku svojej 5G siete takmer presne pred rokom, vtedy však iba vo vybraných častiach Bratislavy. Aktuálne si už ale jeho 5G sieť môžete naladiť v 15 mestách a obciach západného Slovenska, ku ktorým sa do konca roka 2021 pridá masívna časť východného Slovenska.

Sieť 5G od O2 môžete na svojom zariadení využívať už dnes v oblasti Bratislavy, Pezinka, Ivanky pri Dunaji, Zálesia, Malinova, Bernolákova, Chorvátskeho Grobu, Slovenského Grobu, Viničného, Pezinka, Modry, Šenkvíc, Dubovej, Jaroviec a Rusoviec. Do konca tohto roka plánuje O2 pokryť zhruba 20 % populácie Slovenska.

Pozrite si8 cenovo najdostupnejších 5G smartfónov s cenou už od 109 €

V uvedených lokalitách sa je aktuálne možné pripojiť do siete s rýchlosťou až do 1 Gb/s. Reálna rýchlosť ale samozrejme závisí od konkrétnej lokality, modelu a čipovej sady koncového zariadenia, resp. smartfónu. Podľa riaditeľa sietí O2 Juraja Eliáša je na 5G telefónoch strednej triedy možné dosiahnuť rýchlosti nad 500 Mb/s, na lepších modeloch 800 Mb/s a viac.

Súčasťou rapídneho rozširovania 5G sietí nie je iba samotný príchod novej generácie sietí, ale aj modernizácia tých starších. V spolupráci so spoločnosťou Ericsson operátor O2 aktuálne pracuje aj na obmene súčasných 2G, 3G a 4G technológiách, vďaka čomu z inovácií na pozadí bude ťažiť 97 % ľudí, ktorí majú už dnes k dispozícii pripojenie na 4G LTE sieť O2, alebo staršiu.

Dvojnásobok dát v O2 SMART Paušáloch

O2 spolu s rozšírením 5G siete prináša pre zákazníkov programu O2 SMART Paušál aj ďalšie výhody. Ak máte Modrý, Strieborný alebo Zlatý O2 SMART Paušál, do konca januára 2022 vám O2 k základnému balíku 1, 3 alebo 10 GB dát daruje jeho dvojnásobný ekvivalent. V prípade najvyššieho paušálu tak budete mať k dispozícii bezplatne až 20 GB balík dát.

Dvojnásobný balík dát si môžete aktivovať prostredníctvom aplikácie Moje O2 alebo v zákazníckej zóne na webe O2. Do 31. januára 2022 bude jeho aktivácia a využívanie bezplatné. O spoplatnení bude O2 informovať prostredníctvom SMS správy 3 dni pred a tiež aj v deň vypršania platnosti nulovej sumy za balík.

Internet na doma, aj test milimetrového spektra

S nástupom 5G sietí a obmeny rádiovej časti siete O2 vylepší aj svoj Internet na doma, ktorý je v súčasnosti dostupný v sieťach 4G LTE s dostupnosťou pre vyše 97 % obyvateľov a na technológii LTE TDD vo frekvenčných pásmach 3,5 a 3,7 GHz, ktorá by mala byť do konca roka vďaka výmene technológií dostupná pre vyše 80 % obyvateľov, čím O2 sprístupní vyššie tarify Internetu na doma až pre 80 % ľudí.

V tomto pásme je v najvyššom variante aktuálne možné dosiahnuť maximálnu rýchlosť 250 Mb/s. Po prechode na 5G sieť bude možné prostredníctvom mobilnej siete dosahovať rýchlosť, akú dnes v domácnostiach ponúkajú operátori iba prostredníctvom optického pripojenia.

S nástupom technológie 5G a obmeny rádiovej časti siete sa však dosahované rýchlosti výrazne zvýšia a zákazníci tak budú môcť surfovať rýchlosťou atakujúcou 1 Gbit/s. V O2 aktuálne pracujeme na testovaní a výbere 5G zariadení pre službu Internet na doma, ktoré budú schopné zabezpečiť kvalitné a stabilné pripojenie s takýmito vysokými rýchlosťami. Kým aktuálne pripojenie k internetu mohlo svojimi parametrami konkurovať starším metalickým sieťam, spolu s 5G technológiou na zariadeniach jedného dodávateľa, ktoré budú obsluhovať všetky frekvenčné spektrá, tak budú mať bližšie k optickým sieťam. Najväčšou výhodou takejto siete je pokrývanie väčších oblastí bez nutnosti nákladného a zdĺhavého procesu pri kopaní káblov,“ uviedol Tomáš Masár, riaditeľ stratégie a obchodných príležitostí O2.

O2 v týchto dňoch taktiež v Petržalke testuje mobilnú sieť postavenú na milimetrovom spektre, v rámci ktorej 5G stavia na rádiových pásmach 24 GHz až 60 GHz. Takéto riešenie je určené primárne na prevádzku spojenia bod – multibod, teda napr. pre B2B segment pri nahrádzaní optického pripojenia.

Komentáre k článku