O Project Limitless 5G sa stále mlčí, Snapdragon 8cx však vyzerá nádejne

ZDROJ | engadget.com/Lenovo

O tom, že spoločnosti Lenovo a Qualcomm pracujú na prvom notebooku s 5G pripojením vieme už z MWC 2019. Na práve prebiehajúcom Computexe 2019 v Taipei bol Project Limitless 5G o trochu viac poodhalený.

Zásadným prvkom je čip Snapdragon 8cx 5G, ktorý je vôbec prvou 7nm platformou vytvorenou pre počítače s integrovaným 5G dátovým pripojením. Snapdragon 8cx bol predstavený minulý rok v decembri s prísľubom extrémneho nárastu výkonu a predĺženia životnosti batérie pre Windows s ARM. Najmä však mal riešiť celý rad problémov, s ktorými čipy Snapdragon v počítačoch bojovali.

ZDROJ | engadget.com/Lenovo

Nový chipset sľubuje minimálnu latenciu, výdrž batérie niekoľko dní a, samozrejme, ultra rýchle pripojenie na internet. Spoločnosti však toho o Project Limitless 5G oficiálne viac neprezradili. Na samotnom Computexe 2019 sa prvému 5G notebooku venovala reportérka portálu engadget.com Cherlynn Low. Podľa nej budú musieť Lenovo s Qualcommom poriadne na projekte zapracovať, aby sa aspoň priblížili k názvu, ktorý sľubuje stieranie limitov.

Pozrite siLenovo ThinkBook 13s a 14s sú lacnejšou alternatívou k notebookom ThinkPad

Qualcomm na veľtrhu demonštroval silu svojho nového čipu dvoma 4K externými obrazovkami, ktoré boli na notebook pripojené. Na 4K obrazovkách boli spustené programy Edge, PowerPoint, Excel a bežalo video. Redaktorka priamo na notebooku robila základné úpravy fotografie v programe Photoshop CC. Výsledkom boli mierne oneskorené reakcie Photoshop CC, no výkon bol na veľmi slušnej úrovni.

ZDROJ | engadget.com/Lenovo

Prototyp bol pripojený na simulovanú 6GHz sieť. Podľa rýchleho vyskúšania reportérky fungovalo pripojenie až prekvapivo živo. Ako pri videách, tak pri hrách, nezaznamenala oneskorenie, či spomalené načítavanie sledovaného obsahu.

Pocit z klávesnice a použitých materiálov Low prirovnala k strednej triede notebookov od Lenova, čo sú, samozrejme, subjektívne pocity. Veľkolepé odhalenie konkrétnej špecifikácie sa tiež nekonalo. Reportérka nahliadla do špecifikácií vystavovaného prototypu, ktorý ponúkal 16 GB RAM. Aj keď Project Limitless 5G pôsobí mierne rozpačito, respektíve rozhodne nie ako revolučný produkt, treba stále myslieť nato, že ide len o prototyp. Neoficiálne by mal byť tento notebook predstavený počas roka 2020.

Zdrojengadget,techradar

Komentáre k článku