O päť rokov bude polovica ľudstva pokrytá 4G

Ericsson sa už od počiatkov histórie mobilného vysokorýchlostného pripojenia (broadbandu) venuje meraniam v rámci množstva aktívnych sietí po celom svete. Aktuálne výsledky zverejnil v druhej ”Správe o stave trhov a dátovej prevádzky”. Analýza zameraná na on-line spoločnosť uvádza, že do roku 2017 bude 85 % svetovej populácie pokrytej sieťami tretej generácie a 50 % obyvateľov sveta by malo byť pokrytých sieťami štvrtej generácie, reprezentovanými zväčša LTE, prípadne LTE-Advanced. Na základe týchto prognóz to teda vyzerá, že v sieťach mobilného internetu bude o pár rokov mimoriadne čulo.

 Samsung Galaxy S III

Foto: Samsung

Už začiatkom roku 2012 dosiahol počet mobilných pripojení 6,2 miliardy a v priebehu prvého štvrťroku vzrástol o nových 170 miliónov mobilných pripojení. Počet mobilov ešte do konca roku 2012 prekoná počet obyvateľov planéty, čo znamená globálnu penetráciu vyššiu ako 100 %. Napriek tomu mnoho ľudí vo svete žiadny mobil vlastniť nebude. Je to spôsobené tým, že vo vyspelejších krajinách majú ľudia naopak často aj niekoľko SIM kariet a milióny SIM kariet využívajú prístroje na komunikáciu stroj-stroj (M2M). V roku 2017 už má byť vo svete 9 miliárd mobilných pripojení. Ericsson odhaduje, že v roku 2017 dosiahne počet užívateľov smartfónov 3 miliardy a tieto zariadenia spolu s notebookmi, ultrabookmi a tabletmi budú generovať veľkú dátovú prevádzku. Pritom v roku 2011 bolo na svete len 700 mil. smartfónov.

Samsung Galaxy S III

Samsung Galaxy SIII – mobilnú dátovú prevádzku podporia popri smartfónoch aj tablety a prenosné počítače. Foto: Samsung

Oproti súčasnej úrovni by mal objem globálneho dátovej prevádzky stúpnuť 15 násobne a počet zariadení pripojených do mobilného broadbandu by sa mal zvýšiť z 1 miliardy v roku 2012 na 5 miliárd v roku 2017. 

Hoci mobilný internet má voči fixnému vysokorýchlostnému pripojeniu isté nedostatky – hlavne z hľadiska dátových obmedzení, FUP a pod., pretože rýchlosťou sa mu postupne vyrovnáva – pre mnoho ľudí, najmä v oblastiach s menej rozvinutou infraštruktúrou a ekonomikou je mobil jediným prostriedkom prístupu na internet. V správe sa hovorí, že 85% populácie bude o päť rokov v dosahu sietí 3G a tieto sa takisto zdokonaľujú. Technológie 3G dnes v prevažnej väčšine reprezentujú UMTS/HSPA, resp. HSPA+ a v menšej miere CDMA EV-DO a mobilný WiMAX. Viac ako tri štvrtiny 3G sietí podporuje v súčasnosti sťahovanie dát rýchlosťami 7,2 Mbit/s, alebo vyššími (CDMA EV-DO do tohto klubu nepatrí) a 40% sietí „fičí“ maximálnou rýchlosťou aspoň 21 Mbit/s (sem patrí najmä HSPA+ a LTE, ale môže sa týkať aj mobilného WiMAXu).

 Ericsson logo

Hlavným pretrvávajúcim trendom, ktorý odhaľuje správa Ericssonu, je skutočnosť, že všetko dostáva mobilnú podobu. Za týmto vývojom stojí najmä rastúci dopyt používateľov po pripojení kedykoľvek a kdekoľvek,  využitie videa, cloudu, internetu  a v podstatnej miere aj M2M komunikácia.

Tip: Ericsson a Qualcomm ukázali novú televíziu pre LTE