O čom sme písali pred 10 rokmi? Ešte aj o Windows Phone 7 Series!

Pred už vyše 10 rokmi vznikol portál TECHBOX.sk, na ktorom ste si od tých čias mohli prečítať tisícky článkov. A keďže 10 rokov je poriadne dlhá doba, rozhodli sme sa tie najzaujímavejšie pripomenúť opäť. Veď pamätáte si, čo sme v februári 2010 riešili ako najväčšie novinky?

Tak napríklad, Orange počas MWC 2010 v Barcelone predstavil zaujímavý dátový roamingový balíček pre všetkých svojich zákazníkov. Balíček s krátkou platnosťou – 1 deň mal výhodu hlavne v cene. Zaplatili ste zaň 2,00 € a získali neuveriteľných 2 MB voľných dát na surfovanie v roamingu. V ponuke slovenského Orangeu bol pod názvom Ahoj Dáta 2 MB. Podmienkou ale bolo, že dáta bolo možné využívať iba vo vlastnej sieti, teda v tých krajinách, kde pôsobí Orange.

Pred 10 rokmi neboli ani náhodou populárne notebooky s dotykovými displejmi.  Toshiba napríklad predstavila svoj prvý, Toshiba Satellite U500-1EX. Ten na 13,3″ displeji s rozlíšením 1 280 x 800 px mal implementovanú aj dotykovú vrstvu, ktorá dokázala reagovať na multitouch. S predstavením nového displeja Toshiba uviedla aj novú aplikáciu LifeSpace, ktorá má slúžiť na zvýšenie produktivity práce. Vo vnútri bol Intel Core i3 s taktom 2,13 GHz, do 8 GB RAM, 500 GB disk a Windows 7. Hmotnosť dosahovala až 2,15 kg, cena však nepresahovala 1 000 €.

MWC 2010 prinieslo aj nový operačný systém Microsoft Windows Phone 7 Series! Pamätáte na okná v mobile? Kolega Marek v tom čase napísal: „Nový operačný systém je takmer revolučným krokom z dielne Microsoftu, ktorý sme si pred pár rokmi ani nevedeli predstaviť. V prípade Windows Phone 7 Series sa našťastie nejedná len o facelift predchádzajúcej verzie operačného systému, ale o kompletne nový operačný systém.“ Úplnou novinkou bolo používateľské prostredie s tzv. tiles, teda dlaždicami. Musím uznať, že tento systém bol pre mňa roky tým najlepším. Roky však prešli a Microsoft to s mobilnými oknami pokazil na celej čiare.

ZDROJ | Microsoft

Počas barcelonskej výstavy (tento rok prvýkrát v histórii ju museli zrušiť) predstavilo svoje novinky aj HTC. Značka, ktorá dnes už prakticky vo svete smartfónov neexistuje. Pred 10 rokmi ju pritom milovali milióny používateľov. Vo februári 2010 sme sa dočkali modelov HTC Legend so zahnutou bradou, HTC Desire s najnovším Snapdragonom a HTC HD Mini s Windows Mobile. Dva mali 3,2″ a druhý 3,7″ displeje! Ešte vtipnejšie na dnešnú dobu znejú parametre ako RAM (384 MB, resp. 576 MB), HSDPA internet (max 7,2 Mbit/s) či 5 Mpx fotoaparáty.

V polovici februára Intel a Nokia oznámili vývoj nového operačného systému MeeGo, ktorý vznikol spojením Maemo od Nokie a Moblin od Intelu. Opäť Marek písal: „Cieľom spojenia oboch firiem bolo vyvinúť platformu, ktorá bude môcť bežať na akomkoľvek zariadení, ktoré si viete predstaviť. Jej prítomnosť sa teda neočakáva len v mobilných telefónoch, ale aj počítačoch, netbookoch, tabletoch, či dokonca v automobiloch.“ MeeGo mal byť open source systém. Dnes už vieme, že sa neujal. Bol použitý v troch Nokia smartfónoch a niekoľkých netbookoch.

ZDROJ | Nokia

Aby toho nebolo zo sveta mobilných operačných systémov málo, svoju novinku predstavil aj Symbian s označením ^3. Mal nové rozhranie, ale aj niekoľko noviniek. Napríklad priniesol podporu HDMI! To slúžilo na to, aby ste si vedeli pripojiť externý displej (televízor, monitor) k smartfónu a sledovať na ňom Full HD videá. To ale nebola jediná novinka, hoci asi tá najzásadnejšia. Neskôr (v apríli) sa objavil napríklad v Nokii N8.

ZDROJ | Nokia

Povedali by ste, že smartfón s rozmermi 102 x 47,6 x 10,6 mm je najtenší a najmenší smartfón sveta? Dnes nie, no pred 10 rokmi asi áno. LG GD880 Mini mal len 99 gramov, 3,2″ WVGA displej pod Gorilla Glass sklom, 5 Mpx foťák či 1 000 mAh batériu. LG GD880 Mini bol ale zároveň prvým smartfónom sveta, ktorý podporoval na tú dobu tiež nový Dolby Mobile s 5.1-kanálovým zvukom.

ZDROJ | LG

Pred zhruba 10 rokmi boli ešte ako-tak populárne tzv. netbooky. Na MWC 2010 sme tak mohli vidieť aj novinku od HP, model Compaq Airlife 100 s operačným systémom Android. Viac-menej išlo o tablet s pridanou hardvérovou klávesnicou v tvare miniatúrneho notebooku. Ponúkal 10,1″ displej, procesor Snapdragon, teda ARM procesor, 16 GB pamäť a podporu 3G sietí. Batéria mala zvládnuť 12 hodín prevádzky. U nás sa však nikdy nepredával.

ZDROJ | HP

Komentáre k článku