O čom sme písali pred 10 rokmi? Aj o dátach za 19 € za 1 GB!

Takto pred týždňom sme oslávili 10. výročie spustenia portálu TECHBOX.sk a zároveň s tým začali unikátny seriál o tom, čo sme písali pred 10 rokmi. V dnešnom pokračovaní sa opäť pozrieme na to najzaujímavejšie, čo sme za týždeň pred 10 rokmi písali. Pre viac zaujímavostí si pokojne kliknite na rubriku 10 rokov, kde postupne budú pribúdať i ďalšie témy.

Desať rokov dozadu si Nikon povedal, že predstaví svoj dovtedy najtenší kompakt s 10-násobným zoomom. Jeho rozmery boli len 103 x 57 x 27,3 mm. Vo vnútri ukrýval 14,2 Mpx CCD čip s veľkosťou 1/2,3″. Ten bol uložený za objektívom Nikkor  f/3,5-5,6 s rozsahom 30 – 300 mm, teda ponúkal už spomínané 10-násobné optické priblíženie. Maximom pre video bolo HD rozlíšenie, teda 1 280 x 720 px. Veľkým plusom bolo aj makro so zaostrovaním od 1 cm.

ZDROJ | Nikon

Nikon Coolpix S8000 bol najtenší aj o niekoľko dní, kedy Canon predstavil PowerShot SX210 IS s až 14-násobným zoomom (28-392 mm objektív) v kovovom tele. Mal 14,1 Mpx snímač, procesor DIGIC 4 a množstvo funkcií. Aj on zvládal maximálne HD video, ale aj pamäťovky s maximálnou kapacitou až 2 TB. V tom čase! Samozrejme, 2 TB SDXC karty nemáme bežne ani dnes.

ZDROJ | Canon

Začiatkom februára pred 10 rokmi sme sa dozvedeli aj o novinke od Samsungu. Podľa kolegu mal byť „veľkým plusom má byť širokouhlý 3-palcový WQVGA dotykový displej a nebude chýbať ani intuitívne dotykové užívateľské rozhranie TouchWiz 2.0 Plus.“ Viete si predstaviť dnes pracovať na 3-palcovom displeji? Vcelku vtipne znejú aj informácie o podpore HSDPA či GPS. V tom čase mal Samsung Monte aj podporu Google Latitude pre zdieľanie polohy. Na zadnej strane sa novinka pýšila ja 3,2 Mpx fotoaparátom vraj s množstvom funkcií. Vstavaná pamäť mala ale len 195 MB. Aj to znie smiešne, no vtedajšia novinka mala len 92 gramov!

ZDROJ | Samsung

Začiatkom februára mobilný operátor T-Mobile (dnes už Slovak Telekom) priniesol službu Mobilný internet 0 EUR. Išlo o novú SIM kartu bez hlasových služieb. V tom čase priniesol ale 1 MB dát za 0,019 €, čo bolo pomerne málo, no za 1 GB sme tak museli platiť 19 €. Dnes platiť takúto sumu by bol však extrém. Existoval aj tzv. Štartovací balíček za 39 €, ktorého súčasťou bol aj USB modem.

K tomu však T-Mobile predstavil aj Mobilný internet 0 EUR Fix, ktorý bol v tom čase viazaný na 24 mesiacov. Nutnosťou bolo, aby SIM karty boli každé tri mesiace dobité o sumu aspoň 18 €. V tomto prípade bol k dispozícii aj štartovací balíček s 9-eurovým kreditom za 1 €. Kolega v tom čase písal: „Lákadlom tohto variantu je „darovanie“ 50% kreditu navyše k programu pri dobíjaní akýmkoľvek spôsobom, avšak okrem dobíjacieho kupónu, a to počas prvých troch mesiacov.“

ZDROJ | Samsung

Vrcholom týždňa pred 10 rokmi bolo prestavenie Samsungu i8520 Beam. Okrem toho, že sa pýšil najnovšou verziou Androidu, 2.1, bol prvým smartfónom so zabudovaným projektorom. Ten mal až smiešny jas – 15 ANSI lúmenov a rozlíšenie 640 x 360 px. Opäť historické vety od kolegu: „Prácu s i8520-kou si vychutnáte najmä prostredníctvom „obrovského“, 3,7” WVGA Super AMOLED displeja.“ 

Na zadnej strane bol umiestnený 8 Mpx fotoaparát s HD videom. Nechýbal ani HSDPA modem s rýchlosťou maximálne 7,2 Mbit/s. Wi-Fi 4 a Bluetooth 2.1 boli tiež samozrejmosťou. Všetko toto živila 1 800 mAh batéria. Vnútorná pamäť mala 16 GB, našťastie sa dala rozšíriť microSDHC kartou s kapacitou do 32 GB.

ZDROJ | Sony Ericsson

Sony Ericsson predstavil trio noviniek, Sony Xperia X10 mini, Xperia X10 mini pro a Vivaz pro. Všetky tri patrili k najmenším modelom výrobcu.

Komentáre k článku