O azobenzéne ešte budeme počuť. Akumulované teplo uvoľní na požiadanie

ZDROJ | PhysOrg

Aj keď účinnosť fotovoltických článkov nepretržite rastie, tie široko dostupné sa zatiaľ nedostanú ani na 20%. Samozrejme, pri špeciálnych a viacprechodových článkoch (prípadne pri článkoch s koncentrátormi svetla) je to aj dvojnásobok. Aby ste ich však zaplatili, museli by ste byť buď v kozmickom výskume, alebo poriadne solventní.

Pozrite siKvantové bodky – zmenia okná na solárne panely?

Vedci z MIT však ukázali, že slnečnú energiu môžeme využiť aj inak, než na výrobu elektriny. Stavili na teplo, ale neobjavili nové solárne kolektory. Vyvinuli nový transparentný polymérový film, schopný absorbovať slnečnú energiu a uvoľniť ju neskôr ako teplo. Môže sa tak stať dokonca na „požiadanie“. Takéto materiály sú označované ako „solar thermal fuels“ (STF), čo by sa dalo preložiť ako „solárne tepelné palivo“.

Tím vedcov verí, že materiál by mohol byť použitý pre všetky druhy povrchov, od skla, po odev. Viete si predstaviť termoodev novej generácie, ktorý cez deň akumuluje slnečnú energiu a v noci ju v podobe tepla uvoľňuje? Nebol by na zahodenie!

azobenzen-ohrev
ZDROJ | PhysOrg

Nabíjanie a vybíjanie tepla z STF materiálu, ako ho vidí infra-kamera.

Vedci objavili, ako chemicky akumulovať energiu slnečného žiarenia, namiesto jej konverzie na elektrinu. Podľa magazínu PhysOrg je kľúčom molekula azobenzén, ktorá môže zostať stabilná v jednom z dvoch rôznych stavov. Po vystavení slnečnému svetlu sa pôsobením energie preklopia do určitej konfigurácie, v ktorej sú schopné zotrvať počas dlhej doby. Po použití stimulu v podobe špecifickej teploty (ale môže to byť údajne aj iný spúšťač) sa molekuly vrátia do pôvodného stavu, pričom uvoľnia mnohonásobne viac tepla, než sa spotrebovalo na odštartovanie akcie. Portál Advanced Energy Materials uviedol, že polymérový film dokáže v súčasnosti  zvýšiť teplotu oproti okoliu o 10 stupňov Celzia.

Pozrite siBudhistické misy inšpiráciou pre super účinné solárne články

A teraz čosi, čo by sme mnohí aktuálne ocenili. Vedci zistili, že po nainštalovaní transparentného polymérového filmu na čelné sklo automobilu, je azobenzén schopný odstraňovať ľad z povrchu okna. Zatiaľ síce nemá dosť energie na to, aby sklo kompletne rozmrazil, ale po roztopení spodnej vrstvy sa vplyvom gravitácie vrstva ľadu zo skla uvoľní. Pri automobiloch by tento polymér mohol do značnej miery nahradiť elektrické mriežky používané na ohrev zadného, či predného skla.

Film je vysoko priehľadný, aj keď má mierny žltkastý nádych. Pre aplikácie na oknách teraz výskumný tím plánuje zvýšiť transparentnosť materiálu a v budúcnosti by sa mala tiež zvýšiť produkovaná teplota, a to až o 20 stupňov Celzia oproti okoliu.

ZdrojPhysOrg

Komentáre k článku