NVIDIA má čip pre plne autonómne vozidlá 5. levelu

ZDROJ | Daimler

NVIDIA Drive PX Pegasus. Tak sa volá nový procesor, ktorý ponúka 5. level autonómia. Inými slovami, vozidlo sa stane plne automatickým.

NVIDIA sa donedávna zameriavala len na grafické čipy v počítačoch. CEO Jensen Huang si ale všimol dieru na trhu a jeho spoločnosť sa už nejakú dobu venuje aj procesorom do áut. A to, že je úspešná potvrdzuje aj novinka, ktorú gigant svetu ukázal.

Pozrite siAudi Aicon – plne autonómny elektromobil snov, v ktorom vám netreba pásy

Nateraz si musíme vystačiť s vozidlami 2. či 3. stupňa, ktoré sa nachádzajú na trhu. Toto číslo predstavuje úroveň, do akej je vozidlo schopné reagovať na prekážky či premávku. Najvyšší 5. stupeň prezentuje riadenie automobilu bez akéhokoľvek zásahu vodiča.

A práve to dokáže najnovšie predstavený počítač NVIDIA Drive PX Pegasus, ktorý na svoj chod využíva i umelú inteligenciu. Ten zvládne dokáže spracovať bilión (milión miliónov) operácii každú sekundu, čo predstavuje 10-násobný nárast oproti predchodcovi.

ZDROJ | NVIDIA

To, že ide o obrovský krok vpred vie aj viac ako 25 partnerov NVIDIA, ktorý už pracujú na automobiloch s touto technológiou. Výrobca grafických čipov totiž rieši hneď niekoľko problémov. Doterajšie počítače zaberali omnoho viac miesta, navyše kvôli svojej spotrebe rapídne skracovali dojazd elektromobilov. NVIDIA Drive PX Pegasus má veľkosť ŠPZ, pričom jeho spotreba je takisto omnoho nižšia.

Pozrite siVolvo a NVIDIA: umelá inteligencia je v autonómnych autách základom

Počítač však stále nie je finálnym produktom. NVIDIA by ho mala začať predávať v druhej polovici roka 2018. Prednosť budú mať taxi autá, ktoré by nás už niekoľko rokov na to mohli rozvážať bez vodiča.

Využitie samozrejme nespočíva len v preprave ľudí. Veľké plány do budúcna má aj kuriérska spoločnosť DHL, ktorá chce autonómne vozidlá využívať pri rozvážaní tovaru do domácností.

ZdrojNVIDIA

Komentáre k článku