NVIDIA kupuje ARM za 40 miliárd dolárov, SoftBank na tom získa miliardy

ZDROJ | NVIDIA

Pred viac ako 4 rokmi sa objavila prekvappivá správa – japonský SoftBank kúpil britskú spoločnosť ARM za 24 miliárd libier (cca 28,7 mld eur v tom čase). Dnes SoftBank predáva ARM americkej spoločnosti NVIDIA za 40,5 miliárd dolárov (cca 32,5 miliardy eur).

Predaj ARM do rúk svetoznámej NVIDIE je vcelku prekvapením a momentálne je to najväčší obchod roka v tech svete. Ešte stále sa môžeme ale dočkať predaja čínskeho TicToku niektorej z amerických spoločností, ako to žiada administratíva Donalda Trumpa. Zatiaľ sme sa ale nedočkali žiadnych bližších informácií. Vieme však, že to nebude Microsoft, ktorý to oficiálne potvrdil len včera. Späť ale k opätovnému predaju ARM Holdings, ktorej čipy sú v 180 miliardách zariadení.

Spoločnosť, ktorá stojí za architektúrou dnes azda najpoužívanejších čipsetov sveta vo všetkých možných zariadeniach okrem počítačov, bude v priebehu dekády už v druhých rukách, a to pomyselná dekáda ešte neskončila. ARM (Advanced RISC Machines) Holdings bude stále sídliť v domácom Cambridge v UK.

NVIDIA plánuje s ARM expandovať ešte výraznejšie ako doteraz. V Cambridge chystá rozšírenie kapacít výskumného centra pre umelú inteligenciu a lepšie prepojenie so svojimi produktami. NVIDIA totiž nevyrába iba slávne grafické karty do počítačov, ale aj zariadenia pre autonómne automobily či superpočítače.

ZDROJ | NVIDIA

Zároveň vraj NVIDIA neplánuje zrušiť open-licencing celej architektúry a ani presťahovať duševné vlastníctvo do USA, to ostane v UK. NVIDIA chce z ARM ťažiť to najlepšie, keďže aj NVIDIA využía ARM architektúru vo svojich produktoch. Tým, že bude vlastniť inak licencovanú architektúru a stáť pri jej vývoji si môže výrazne prilepšiť, a to nie len po finančnej stránke.

NVIDIA za viac ako 90% akcií spoločnosti ARM Holdings zaplatí japonskému SoftBanku 12 miliardy dolárov v hotovosti (2 miliardy pri podpise), 21,5 miliardy dolárov v akciách NVIDIA a ďalších 5 miliárd dolárov získa SoftBank podľa výkonu ARM Holdings v vblízkej budúcnosti v hotovosti, alebo akciách. Okrem toho 1,5 miliardy dolárov si rozdelia zamestnanci ARM Holdings, ktorých je okolo 6 250. Necelých 10% akcií ostane v rukách SoftBank.

Celková čiastka, ktorú získa SoftBank je 38,5 miliardy dolárov, čo je zhruba 32,5 miliardy eur. Iba pripomíname, že SoftBank pred 4 rokmi za ARM Holdings zaplatil necelých 29 miliárd eur, za 4 roky vlastníctva ARM tak SoftBank zarobil cca 3,8 miliárd eur. Obchod má byť uzavretý do 18 mesiacov.

ZDROJ | Qualcomm

ZdrojNVIDIA

Komentáre k článku