NVIDIA chce stvoriť Metropolis, bude vedieť o nás všetko

Americká NVIDIA predstavila platformu Metropolis, ako ďalšiu etapu vývoja a integrácie umelej inteligencie s hĺbkovým učením do bežného života. Kým v automobiloch, smartfónoch či zariadeniach v domácnosti to môže byť pre mnohých z nás ako-tak prípustné, Metropolis bude o nás vedieť ešte o čosi viac.

ZDROJ | NVIDIA

Myšlienka spoločnosti NVIDIA nie je na prvý pohľad vôbec zlá. Chce vybudovať múdrejšie a bezpečnejšie mestá. Na osoh nám, ľudom. Platforma Metropolis je tak postavená na základoch vyššej bezpečnosti a efektívnejšieho využívania času.

NVIDIA Metropolis má byť sieť už existujúcich bezpečnostných kamier, ktoré sú už teraz takmer všade, hlavne vo veľkých mestách. Kým v súčasnosti je ich počet odhadovaný zo strany NVIDIE na niekoľko miliónov, do roku 2020 ich má byť viac ako miliarda.

ZDROJ | NVIDIA

Záznamy z kamier sú prevažne využívané na účely spoločností alebo orgánov, ktoré ich inštalovali. To by chcela NVIDIA zmeniť pomocou umelej inteligencie, ktorá vie rozpoznávať objekty a ľudí v reálnom čase. Už teraz má NVIDIA viac ako 50 partnerov (Avigilon, Dahua, Hanwha Techwin, Hikvision či Milestone), ktorí využívajú jej AI.

https://www.youtube.com/watch?v=ZBw0fm1uZcg

Metropilis by mal využívať nielen AI kamery vybavené technológiami NVIDIA, ale aj bežné kamery, ktoré by boli schopné odosielať obraz do zariadení postavených na superpočítačoch NVIDIA Jetson s NVIDIA Tesla.

AI kamery by zas mali byť schopné vyhodnocovať situáciu v reálnom čase a do cloudu posielať len metadáta pre šetrenie siete. Dáta v cloude by mala automaticky vyhodnocovať umelá inteligencia s hĺbkovým učením, pričom výstupom majú byť informácie o voľných parkovacích miestach, doprave či davoch chodcov.

Okrem toho ale v systéme Metropolis má fungovať aj rozpoznávanie tvárí, detegovaní anomálií či rýchlej forenzii.

ZDROJ | NVIDIA

A tu sa dostávame práve k tomu najhoršiemu. Pamätáte si na film Minority Report s Tomom Cruisom od Stevena Spielberga? Vznikol pred zhruba 15 rokmi. Hoci Metropolis stále nie je o predpovedaní zločinov, ďaleko od toho nemá. Umelá inteligencia s hĺbkovým učením by niečo také mohla časom určite zvládnuť.

https://www.youtube.com/watch?v=aGWQYgZZEEQ

Na druhej strane sa tomu nevyhýbame už v súčasnosti. Aplikáciám bezhlavo dovoľujeme, aby sledovali „naše kroky“ nech sme kdekoľvek, na „sociálnych sieťach“ zdieľame naše každodenné zážitky a na internete hľadáme cez Google akékoľvek drobnosti.

Už teraz tak o nás vybrané spoločnosti vedia viac, ako by sme si mysleli. Nie, nechcem byť paranoidný, skôr realistický. Sfi-fi filmy už vôbec nie sú také sci-fi ako pred pár rokmi.

ZDROJ | NVIDIA

Ale späť k tomu pozitívnemu. Metropolis by mohol vedieť pomerne rýchlo a jednoducho vyhodnocovať situácie v doprave a verejných miestach, vďaka čomu by sme so správnymi aplikáciami vedeli lepšie využívať čas – vyhýbať sa zápcham, rýchlejšie nájsť parkovanie či nakupovať. Systém má dokonca byť schopný aj pri hľadaní stratených osôb či domácich miláčikov. Biznis klienti by mali mať tiež lepší prehľad o skladoch.

ZDROJ | NVIDIA
ZDROJ | NVIDIA
ZDROJ | NVIDIA

ZdrojNVIDIA

Komentáre k článku