Nový Thunderbolt 4 nás rýchlosťou neohúri

ZDROJ | Intel

Intel na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES 2020 oznámil príchod novej skupiny mobilných procesorov Tiger Lake. Okrem podpory Thunderboltu 4 budú mať čipy integrovanú grafiku Intel Xe a akcelerátor AI.

Čipy Tiger Lake sa budú vyrábať 10 nm+ výrobným procesom, prvé počítače, ktoré nimi budú vybavené prídu na trh až koncom tohto roku. Mnohých používateľov určite potešila informácia o podpore nového rozhrania Thunderbolt 4.

Nová generácia však napodiv neprinesie výrazné navýšenie prenosových rýchlostí. Aj keď je Intel zatiaľ na podrobnejšie informácie pomerne skúpy, tvrdí, že Thunderbolt 4 bude štyrikrát rýchlejší ako USB 3.1, ktorý ponúka rýchlosť do 10 Gbps. V takomto prípade by to bolo 40 Gbps, čo je rovnako ako pri súčasnom Thunderbolt 3.

Pozrite siČo je to USB-C a ako si vybrať správny USB-C kábel?

Toto rozhranie využíva rovnaké porty, ako USB-C a je s ním navzájom kompatibilný. Zatiaľ nie je jasné, či bude nový štandard založený na PCIe 4.0 – Thunderbolt 3 totiž používa PCIe 3.0. Intel nás oboznámi s podrobnejšími špecifikáciami neskôr.

ZDROJ | intel

Viete, že…

Hardvérové rozhranie Thunderbolt bolo vyvinuté Intelom v spolupráci s Apple. Thunderbolt 1 a 2 používal konektor typu Mini DisplayPort, Thunderbolt 3 dostal má USB-C port. Pôvodne sa vyvíjal a predával pod názvom Light Peak. Predávať sa začal v roku 2011, ako prvý bol použitý v notebooku Apple MacBook Pro.

Proprietárny štandard Thunderbolt nájdeme teda hlavne v počítačoch od Apple. Ostatní výrobcovia využívajú dnes už rovnako rýchle rozhrania USB-C a nemusia za ne platiť licenčné poplatky.

ZdrojIntel

Komentáre k článku