Nový systém senzorov automobilky Volvo vám môže zachrániť život

ZDROJ | Volvo

Automobilka Volvo vždy dbala na bezpečnosť. Najnovšie pracuje na kamerách a senzoroch, ktoré môžu identifikovať, či ste v poriadku a v prípade núdze zastaviť.

Kým ostatné značky sa predbiehajú, ktoré vozidlo dokáže ísť akou maximálnou rýchlosťou, automobilka Volvo sa rozhodla zaviesť obmedzenie rýchlosti na nových autách na maximálnu rýchlosť 180 kilometrov za hodinu.

https://www.youtube.com/watch?v=Adx-Ugr9BEo

Pozrite siChcete si kúpiť Volvo? Pripravte sa na maximálku 180 km/hod.

Najnovšie predstavilo systém snímačov, ktoré dokážu identifikovať váš stav a v prípade núdze zastaviť vozidlo. Aj iné autá majú niečo podobné, nie však v takejto podobe. Automobily Mercedes napríklad dokážu na základe štýlu jazdy odporučiť, aby ste zastavili a dali si kávu.

Volvo pomocou kamery dokáže snímať, či dostatočne pozorne sledujete vozovku a či sa vám nezatvárajú oči. V prípade, že senzor zaznamená neobvyklé správanie, auto spustí obmedzenie rýchlosti.

ZDROJ | Volvo

Ak by to pokračovalo, Volvo sa vás pomocou zvukového hlásenia opýta, či ste v poriadku. Ak nereagujete, Volvo bude vedieť núdzovo spomaliť a tiež úplne zastaviť. Jedna z možností je tiež vytočenie asistenčného servisu Volvo. Okrem kamery dokáže Volvo sledovať reakčný čas vodiča, pohyby či dodržiavanie jazdy v jazdných prúdoch.

Takýto bezpečnostný systém by mal zamedziť nielen únave a mikrospánkom, ale tiež prípadom, kedy by sa vodič rozhodol jazdiť pod vplyvom alkoholu.

ZDROJ | Volvo

Pozrite siVolvo testuje v Singapure elektrobus bez vodiča

Ďalšou novinkou je kľúč od auta Care Key, ktorý sa začne dodávať s automobilmi Volvo od roku 2021. Kľúč umožní obmedziť rýchlosť na ešte nižšie hodnoty. Takáto funkcia slúži pre prípady, kedy auto chcete požičať svojim deťom či známym, no nechcete, aby na ňom jazdili príliš rýchlo.

Bližšieho predstavenia kamier by sme sa mali dočkať už budúci rok s novými modelmi áut. Spolu s obmedzením rýchlosti na 180 kilometrov za hodinu ide o silnú kombináciu, ktorá by mala zvýšiť bezpečnosť jazdy. Automobilka tak tiež zároveň chce zamedziť smrteľným nehodám, ktoré sú do veľkej miery spôsobené alkoholom či nepozornosťou za volantom.

ZdrojVolvo

Komentáre k článku