Nový štandard sľubuje rýchlejší a bezpečnejší internet

ZDROJ | Kaspersky Lab

Nový šifrovací protokol TLS 1.3 má zabezpečiť lepšie zabezpečenie na internete. Po rôznych útokoch a krádeží dát či identít je to rozhodne veľmi dobrá správa.

Organizácia IETF minulý týždeň schválila novú verziu protokolu TLS. TLS (Transport Layer Security) je najpoužívanejším šifrovacím protokolom nad základným internetovým protokolom TCP určeným pre garantované doručovanie dát cez IP pakety. Je na ňom postavená veľká väčšina internetových protokolov, vrátane HTTPS.

TLS využíva štandardné kryptografické algoritmy pre symetrické a asymetrické šifrovanie. Umožní overiť identitu serveru a tiež garantuje, že nik nežiadúci nedešifruje tieto dáta. TLS 1.3 odstraňuje nedostatky, ktoré mali staršie štandardy a dali sa prelomiť napríklad MITM útokom. Všetky asymetrické mechanizmy sú už podporované len s použitím dočasného kľúča. Útočníkovi potom nestačí získať hlavný privátny kľúč servera, aby dokázal dešifrovať odchytené dáta.

ZDROJ | HP

Verzia TLS 1.3 obsahuje množstvo noviniek, ktoré konečným používateľom prinesú rýchlejšie a bezpečnejšie šifrované pripojenie na webe. Skupina inžinierov z IFTF pracovala na novom štandarde viac ako štyri roky a vychádzala z 28 návrhov. Štyri roky je na internete dlhá doba, za ten čas sa šifrovanie webu stalo viacmenej povinné, pretože preniknutie do súkromia sa stalo smutnou súčasťou internetového života.

Pozrite siFacebook o nás zbieral aj históriu volaní a SMS

Nový štandard má 155 strán a je dôležitým pokrokom, veľké internetové spoločnosti totiž postupne implementujú tento protokol vo svojich aktualizáciách a my zas budeme o niečo lepšie zabezpečení.

Pravdepodobne si túto zmenu ani nevšimneme, ale rozhodne sťaží “lúpežným prepadom” v internetovom svete. Nič to však nemení na fakte, že si na svoje súkromie musíme dávať pozor aj my sami.

ZdrojTechCrunch

Komentáre k článku