Nový Range Rover Velar je plný špičkových technológií

ZDROJ | Land Rover

V stredu, 1. marca 2017, bol v londýnskom Múzeu dizajnu (The Design Museum, London) predstavený nový Range Rover Velar.

https://www.youtube.com/watch?v=_TmdVsh-iXg

Range Rover Velar automobilka vytvorila v snahe vyplniť prázdne miesto medzi modelmi Range Rover EvoqueRange Rover Sport. Novinka ponúka mimoriadnu úroveň luxusu, kultivovanosti a terénnych schopností. Ide o nový druh vozidla Range Rover pre nový druh zákazníka.

Pozrite siJaguar Land Rover vyvíja autopilota do terénu

Aj týmito slovami bol nový Velar uvedený do života. Vytvorený bol úplne od základu s použitím odľahčenej hliníkovej architektúry. Pre model Velar je typický vizuálne minimalistický prístup a dôkladná pozornosť venovaná precíznemu spracovaniu každého jedného detailu. Vidieť to ako na exteriéri, tak aj v interiéri Velar-u.

ZDROJ | Land Rover

My, ako technologický portál, sa nebudeme dopodrobna venovať dizajnovým nuansám, motorizácii či jazdným vlastnostiam nového Range Rover Velar. To prenecháme kolegom z motoristických redakcií. Nás v prvom rade zaujímajú jeho technológie, asistenčné systémy a iné vychytávky.

V modeli Velar sa premiérovo predstaví nový informačno-zábavný systém Touch Pro Duo. Súčasťou systému Touch Pro Duo sú dve 10-palcové dotykové obrazovky s vysokým rozlíšením.

https://www.youtube.com/watch?v=YKcLqsJyd-0

Do horizontálnej priečky prístrojového panela je vsadená horná dotyková obrazovka, ktorá sa delí na tri panely určené pre navigáciu, médiá a telefón. Ovládanie je intuitívne ako pri požívaní tabletu alebo smartfónu. Posúvaním prsta prepínate jednotlivé menu, približovaním/odďaľovaním prstov zobrazenie zväčšíte/zmenšíte a pod.

Pozrite siRange Rover Evoque povie ostatným kde sú jamy

Stála lišta s menu v spodnej časti obrazovky umožňuje ľahký prístup do hlavného menu, ako aj k nastaveniam vozidla a funkciám parkovacieho asistenta.

ZDROJ | Land Rover

Mierne zaoblená horná obrazovka splýva s okolitou štruktúrou. Dá sa nakloniť až o 30 stupňov, aby si ju vodič mohol nastaviť do ideálnej polohy. Po vypnutí zapaľovania sa obrazovka vráti do pôvodnej zarovnanej polohy a po opätovnom zapnutí zapaľovania sa zasa obnoví predtým zvolený uhol. (Vidieť to môžete na vidách.)

Pozrite siS novými Jaguarmi a Land Rovermi už cyklistov nezrazíte!

Spodná dotyková obrazovka je zakomponovaná do stredovej konzoly a slúži napríklad na obsluhu funkcií klimatizácie alebo systému Terrain Response. Tieto dve dotykové obrazovky dopĺňajú dva dotykové otočné ovládače. Dajú sa nastaviť na ovládanie viacerých funkcií, napríklad úpravu teploty vzduchu v aute, nastavení masážnej funkcie sedadiel a mnoho iného.

https://www.youtube.com/watch?v=RVVJ5K4oXpo

Výkonnosť a funkčnosť systému Touch Pro Duo zabezpečuje štvorjadrový procesor Intel, pevný disk so 60 GB pamäťou a rýchla ethernetová sieť.

Model Velar ponúka na výber štyri špičkové audiosystémy. Prémiový zvukový systém s výkonom 1 600 W bol vyvinutý renomovaným britským odborníkom na audiosystémy spoločnosťou Meridian.

ZDROJ | Land Rover

Tento priestorový audiosystém poskytuje zážitok prostredníctvom 23 reproduktorov, umiestnených vo vozidle. Zvuk vylepšuje technológia digitálnej úpravy Audyssey MultEQ XT a technológia trojrozmerného spracovania zvuku Trifield.

Na objednávku bude k dispozícii plne integrovaný systém zábavy pre zadné sedadlá. Ten zahŕňa dve 8-palcové HD dotykové obrazovky v širokouhlom formáte 15:9, dva diaľkové ovládače a dve súpravy bezdrôtových slúchadiel WhiteFire.

recenziaJaguar F-PACE R-Sport – luxusné prekvapenie

Obrazovky sú navzájom nezávislé, takže na každej môžete prehrávať iný film, prípadne iný digitálny televízny kanál, ak je k dispozícii. Dva vstupy USB 3.0 alebo konektory HDMI a HDMI/MHL umožnia cestujúcim vzadu bezdrôtovo prenášať médiá zo smartfónov a tabletov.

ZDROJ | Land Rover

Range Rover Velar je vybavený množstvom pokročilých asistenčných systémov. Niektoré z nich sú súčasťou štandardnej výbavy alebo sú dostupné za príplatok. Vymenujme niektoré z nich:

  • Systém autonómneho núdzového brzdenia (AEB) – dopredu nasmerovaná stereokamera v čelnom skle sleduje cestu pred vozidlom a v prípade núdze automaticky naplno aktivuje brzdy.
  • Systém upozornenia na vybočenie z jazdného pruhu (LDW) a asistent udržiavania vozidla v jazdnom pruhu (LKA).
  • Systém rozpoznávania dopravných značiek (TSR – nemusí byť dostupný na všetkých trhoch) – pomocou stereokamery zaznamenáva dopravné značky obmedzujúce rýchlosť, ktoré sa následne zobrazia na bloku prístrojov a na projekčnom displeji.
  • Systém sledovania premávky pri cúvaní pomocou radaru zaznamenáva vozidlá, ktoré sa k vášmu vozidlu približujú zboku pri cúvaní.
  • Adaptívny tempomat (ACC) s asistentom pre jazdu v kolóne a systém inteligentného núdzového brzdenia – udržiava nastavenú cestovnú rýchlosť alebo ak sa vpredu nachádza pomalšie vozidlo, zachováva od neho odstup zvolený vodičom. Táto technológia dokáže vozidlo úplne zastaviť, keď zastaví vozidlo vpredu.
  • Parkovací asistent so zobrazením v uhle 360° – arkovací asistent vyhľadáva pomocou ultrazvukového senzora vhodné pozdĺžne a kolmé parkovacie miesta. Keď vodič parkovacie miesto odsúhlasí, vozidlo samo zaparkuje na dané miesto.

Range Rover Velar umožní aj jednoduchšiu a bezpečnejšiu jazdu s prívesom. Disponuje ťažnou kapacitou 2 500 kg, poloautonómnym pokročilým asistentom ťahania prívesu, či asistentom pripojenia prívesu.

Nový Velar je vybavený pohon všetkých kolies s riadiacim systémom Intelligent Driveline Dynamics (IDD) a zadným diferenciálom s aktívnou uzávierkou. Na cestu si posvietite mimoriadne tenkými full-LED svetlometmi.

ZDROJ | Land Rover

Zaujímavosťou sú vysúvacie kľučky dverí s LED podsvietením, ktoré sú zarovnané s karosériou. Po zamknutí dverí alebo prekročení rýchlosti 8 km/h sa zasunú naspäť do dverí. Vo vozidlách Range Rover sú použité prvýkrát.

ZDROJ | Land Rover

No a nesmieme opomenúť tzv. Activity Key, náramok s integrovaným transpondérom, ktorý je odolný voči vode a nárazu. Ak si chcete isť zašportovať, zoberiete si tento náramok a jeho podržaním pri znaku Land Rover na dverách batožinového priestoru vozidlo uzamknete, pričom sa deaktivujú všetky ostatné kľúče.

V náramku nie je žiadna batéria, čím odpadá starosť s jej výmenou alebo dobíjaním.

Activity KeyZDROJ | Land Rover

Zaujal vás nový britský plnokrvný Range Rover Velar? Kým sa uskutoční jeho slovenská premiéra, môžete si ho zatiaľ prehliadnuť na fotografiách alebo vo videách.

ZDROJ | Land Rover

ZdrojLand Rover (T.O.P. AUTO Slovakia)

Komentáre k článku