Nový Microsoft Edge s jadrom Chromium je oficiálne tu, čo prináša?

ZDROJ | Microsoft

Microsoft v sľúbenom termíne oficiálne vydal svoj vynovený prehliadač Edge, ktorý presedlal z interne vyvíjaného jadra EdgeHTML na jadro Chromium, za ktorým stojí spoločnosť Google. Stiahnuť si ho môžete aj na počítače Mac.

Po niekoľkoročnom vývoji nového prehliadača Edge, ktorý sa stal súčasťou operačného systému Windows 10, Microsoft ustúpil od vývoja vlastného jadra EdgeHTML. Najnovšiu verziu prehliadača Edge postavil od základov na konkurenčnom jadre Chromium, ktoré využíva aj prehliadač Google Chrome.

ZDROJ | Microsoft

Nový Edge je tak automaticky kompatibilný so všetkými webovými stránkami a aplikáciami, ktoré boli optimalizované primárne pre prehliadač Chrome. To isté dokonca platí aj pre rozšírenia, ktoré musia byť pre rozdielne prehliadače vyvíjané samostatne.

Microsoft obohatil jadro Chromium o vlastné služby a funkcie, vrátane vyhľadávača Bing a režim Internet Explorer určený pre staršie webové aplikácie. Súčasťou prehliadača je aj nový nástroj na ochranu súkromia používateľa, ktorý obmedzí sledovanie jeho aktivít na internete.

Nový prehliadač je v stabilnej verzii dostupný pre operačné systémy Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 a dokonca aj pre macOS, pre ktorý Microsoft vyvíjal vlastný prehliadač naposledy pred trinástimi rokmi. Stiahnuť si ho môžete už od včera z oficiálnej webovej stránky spoločnosti.

Pozrite siHerný notebook Dell G5 15 SE bude dostupný už aj hardvérom od AMD

Microsoft však bude v najbližších mesiacoch postupne nový Edge distribuovať aj cez tiché aktualizácie operačného systému Windows 10. V oboch prípadoch nová verzia prehliadača automaticky nahradí tú starú, pričom sa používateľom do novej verzie automaticky prenesú aj všetky ich dáta o prehliadaní internetu.

Automatická distribúcia novej verzie cez aktualizácie operačného systému neplatí pre podniky a vzdelávacie inštitúcie s príslušnými verziami systému Windows 10. V prípade nich budú musieť aktualizáciu prehliadača iniciovať administrátori manuálne.

ZdrojMicrosoft

Komentáre k článku