Nový Leon s modernými technológiami prichádza na Slovensko

Seat na náš trh priniesol faceliftovanú verziu svojho dôležitého modelu Leon, ktorá prináša nielen zmeny v dizajne, ale aj technologické novinky, vrátane úplne novej úrovne výbavy XCELLENCE.

Tento rok bude pre automobilku Seat veľmi dôležitý. Po úspechoch modelu Ateca totiž plánuje automobilka predstaviť v priebehu tohto roka trojicu modelov. Prvým z nich je nová verzia modelu Leon, ktorá práve prichádza na náš trh. Následne by sme sa mali dočkať nového Seatu Ibiza a SUV Seat Arona.

Seat sa plánuje v budúcnosti stať lídrom v digitalizácii a preto automobilka pripravuje niekoľko noviniek, s ktorými sa postupne budeme stretávať. Jednou z nich je aj Seat ID, ktoré by malo predstavovať jednotné konto pre majiteľov vozidiel Seat. Pomocou tohto konta budú môcť nielen využívať rôzne akcie a zľavy, ale v budúcnosti aj na želanie prispôsobovať výbavu svojich vozidiel.

Počas tlačovej konferencie k uvedeniu nového modelu sa totiž zástupcovia automobilky vyjadrili, že v budúcnosti si budete môcť napríklad vo vozidlách Seat aktivovať vybrané časti výbavy priamo počas používania vozidla. V prípade, že sa vyberiete na dovolenku si tak budete môcť aktivovať napríklad navigáciu len pre vybrané časové obdobie. V zime napríklad budete môcť svoje auto vybaviť vyhrievaním sedadiel a podobne. Možností využitia je niekoľko.

Seat Leon je jedným z najsymbolickejších modelov značky, preto ho automobilka vybavila moderným dizajnom a samozrejme aj pokročilými technológiami. Po stránke dizajnu prináša nová verzia upravenú prednú masku, ktorá bude mať dizajn závislí od zvolenej výbavy vozidla.

Pozrite si5 prvkov príplatkovej výbavy, ktoré v Leone ST X-PERIENCE neprehliadnite

Súčasťou faceliftu sú aj nové Full LED predné svetlomety, ktoré poznáme už z modelu Ateca, pričom samozrejme LED technológiu nájdete aj v zadných svetlách a pri osvetlení interiéru. Facelift totiž okrem nových farieb karosérie prináša aj nové farebné verzie ambientného podsvietenia.

Nové sú aj technológie použité v Leone. Nechýbajú asistenčné systémy ako Front Assist, ktorý je schopný zabrániť, alebo aspoň minimalizovať prípadné škody v prípade krízovej situácie. Ten v novej verzii dokonca okrem vozidiel rozoznáva aj chodcov. Samozrejme nesmie chýbať ani adaptívny tempomat, ktorý poskytuje aj funkciu Traffic Jam Assist pre jazdu v kolóne.

Už známy je systém pre udržiavanie jazdy v jazdnom pruhu, ktorý je aktívny a dokáže tak sám udržať auto v jazdnom pruhu. Navyše disponuje bezpečnostnou funkciou, ktorá auto sama spomalí a následne zastaví na pravej krajnici v prípade ak vodič nereaguje na audio a vizuálne výzvy systému.

Nový Seat Leon ponúka aj upravený multimediálny systém s 8″ (20,3 cm) dotykovou obrazovkou, ktorý obsahuje aj Seat Full Link. Tešiť sa tak môžete nielen na dvojicu plnohodnotných USB konektorov v prístrojovom panely, ale aj podporu Android Auto a Apple CarPlay.

Pozrite si7 TOP TECH vychytávok nového BMW 7

Novinkou je stredová priehradka vybavená funkcionalitou Connectivity Box, vďaka ktorej môžete svoj smartfón s podporou bezdrôtového nabíjania prostredníctvom štandardu Qi nabíjať iba položením na určené miesto. Súčasne je táto priehradka vybavená zosilňovačom GSM signálu, takže príjem smartfónu bude ešte lepší.

V najbližších mesiacoch by navyše Seat mal získať digitálny prístrojový panel, ktorý poznáme napríklad v iných vozidlách koncernu pod označením Virtual Copkit. Seat Leon okrem štandardných balíkov výbavy prichádza aj s výbavou EXCELLENCE, ktorá má byť luxusným protipólom pre športovo ladenú výbavu FR.

Ponúkne exkluzívne poťahy sedadiel, samostatné dekoračné prvky, bezkľúčové odomykanie a štartovanie a iné dekoračné prvky. Leon bude k dispozícii tak s benzínovými motormi o objeme 1,0, 1,2 a 1,4 litra, ako aj v naftových verziách s motormi 1,6 TDI a 2,0 TDI.

Samozrejme nebude chýbať ani verzia s pohonom všetkých kolies 4drive, či špeciálna verzia s pohonom na CNG, ktorej akčný rádius dosahuje 1 300 km. Neskôr by mala pribudnúť aj športová verzia Cupra s výkonom 300 konských síl, ktorá bude dostupná ako kupé, ale aj ako hatchback a kombi.

Komentáre k článku